Nové osvětlení v městské knihovně

Městská knihovna je vybavená novým osvětlením, které je moderní, úsporné a vzhledově velmi povedené. O instalaci se postarali místní elektrikáři p. Vojta a p. Nesvadba, kteří během dvou květnových dní odmontovali všechna 30 let stará svítidla se zářivkami, zapojili nová do podhledových kazet, vyměnili všechny zastaralé vypínače, a také nevyhovující elektrické zásuvky. Nezapomněli ani na osvětlení WC a chodby před knihovnou. Všechna světla mají příjemnou barvu a nic už nebliká ani nehlučí - je to krása. Na závěr pracovníci DSM doplnili chybějící nebo poškozené stropní kazety, a to velmi zručně a pečlivě. Celá akce proběhla zdárně díky vstřícnosti zřizovatele/investičního oddělení a poděkování patří všem, kdo se spolupodíleli. Městská knihovna tak bude ještě příjemnějším místem pro všechny čtenáře a návštěvníky. Děkuji a zvu všechny do naší krásné městské knihovny!

Zvukové knihy - audioknihy


Městská knihovna dostala darem audioknihy na CD a umožňuje jejich půjčování registrovaným čtenářům. Jsou to (známými herci) načtené některé knihy od Vlastimila Vondrušky, dále Toulky českou minulostí a několik dalších titulů. Jejich seznam si můžete vyhledat v on-line katalogu: Vyhledávání - Kombinované vyhledávání – do pole Signatura zadejte ZK a objeví se seznam audioknih k vypůjčení.

Knihovna v číslech roku 2021

Knihovní fond (k 31. 12. 2021): 13.518 knih
Přírůstek knih celkem: 444 knih (326 dospělých, 118 dětských), z toho 340 zakoupeno a 104 darováno
Registrovaní čtenáři: celkem: 281 (87 dětí), tj. 11,8% z celkového počtu obyvatel města
Ženy a dívky: 220, Muži a chlapci: 61
Návštěvníci knihovny (půjčovny): 2.348
On-line katalog: 1.068 vstupů, celkem 5.253 dotazů (vyhledávání titulů)
Návštěvy webové stránky: 1.587 návštěv
Výpůjčky celkem: 8.296 (výpůjčky knih: 7.604, výpůjčky časopisů: 692)
Výpůjčky knih dospělým: 6.546 (naučné: 198, beletrie: 6.348)
Výpůjčky knih dětem: 1.058 (naučné: 62, beletrie: 996)

Největší počet výpůjček knih za rok: 132 (více než 100 výpůjček mají další 4 čtenářky)
Nejmladší registrovaná čtenářka: 4 roky a nejstarší čtenářka: 86 let
Nejvíce dětských čtenářů je ve věkové skupině 8-12 let, u dospělých mezi 70-79 a 40-59 let
21 čtenářů má bydliště mimo naše město a 1 čtenářka mimo ČR

Nejčastěji půjčovaní autoři a autorky knih pro dospělé - ČR:
Mornštajnová A. (Tiché roky, Hotýlek), Lednická, K. (Šikmý kostel), Vondruška, V. (Křišťálový klíč), Soukupová, P., Goffa, M., Klevisová, M., Konečná, L., Kratochvílová, H., Körnerová, H. a další
+ zahraniční:
Riley, L., Mc Kinley, T., Keleová-Vasilková, T., Sparks, N., Steel, D., Castillo, L., Bomann, C., Brown, S., Hannay, B., Gillerová, K., Clarke L. a další

Nejžádanější časopisy: Vlasta, Chatař a chalupář, Marianne bydlení

Doporučené knížky začínajícím čtenářům

Vážení rodiče začínajících čtenářů, milé děti,

připravila jsem užitečnou pomůcku pro výběr první četby Vašich dětí.  Jsou to opravdu dobré knížky z naší knihovny. Vybírala jsem je pečlivě podle toho, jak hodně se za poslední roky půjčovaly, a to nejen v naší knihovně - jsou tedy vyzkoušené mnoha jinými začínajícími čtenáři. Tak ať se dětem se čtením dobře začíná a později i pokračuje!

TIPY Z KNIHOVNY:
Učíme se číst : Cesta letadlem, U veterináře, Pomoc v horách - velmi krátké příběhy s velkými písmeny a obrázky
Knihy s velkými tiskacími písmeny: Horáková, E. – Zvířátka. Pohádkový svět. Svět hraček a her, Rožnovská, L. – Panenka Bára, Březinová, I. – Danda má hlad, a další…
Obrázkové čtení (některá slova jsou nahrazena obrázky) • První krátké čtení: vybrané knížky malého formátu s menší textovou částí a převažujícími obrázky – vhodné pro povzbuzení začínajícího čtenáře, který může být pyšný, že už přečetl celou knížku :)
Edice První čtení, Druhé čtení, Třetí čtení - různí autoři, velikost písmenek podle zkušeností čtenářů (... značí více knih autora/autorky)
Drijverová, M. – Nezbednící, Zlobilky, …
Pospíšilová, Z. – Školní strašidlo, Školní detektiv, Kouzelná třída, Detektivové (série),…
Peroutková, I. – Anička… (série)
Braunová, P. – Kuba nechce spát (…prohrávat, … číst), Rošťák Oliver, Jak se Vojta ztratil
Hegerová, V. – Mami, tati, chceme pejska, Mami, tati, chceme morčátko
Krolupperová, D. – Sedmilhář Josífek, Josífkův pekelný týden, Policejní křeček, …
Morkes, P. – Komisař Vrťapka … (2 knihy)
Kovaříková, Z. – Za zvířátky do lesa, …
Kratochvíl, M. – Modrý Poťouch, série Pachatelé dobrých skutků (Puntíkáři,…)
Závadová, K. – Pohádky o písmenkách, …
Vícedílné oblíbené série od zahraničních autorů (pro ty, kteří si čtení už začínají užívat):
Adams, G. – Tři malé princezny (… čarodějky, … pirátky), Tři malí kouzelníci…
Webb, H. – Jak Peřinka hledala domov (kočičky, pejsci – velká písmenka)
Osborne, M. P. – Dobrodružství mezi dinosaury, …
Bussell, D. – Malá baletka (série)
Kimpton, D. – Eliška a ztracený poník, … 
Peschke, M. – Káťa Líbezná, …
Tarshis, L. – Sopka se probouzí, Přes palubu, Vlna se blíží, … (pro kluky – napínavé příběhy dětí, podle skutečných historických událostí)
Příběhy se šťastným koncem, Nové příběhy se šťastným koncem (zvířátka - různí autoři), Strašidelná knihovna, Amálie Zubatá, Strážkyně krystalů, Příběhy ze sedla, Lili Větroplaška
Horůrky pro nejmenší: Arold, M. – Zamilované strašidlo a jiné příběhy, Funke, C. – Příšerky a jejich historky, Uebe, I. – Povídky o upírech, Mrazivé příběhy před spaním
Komiksy  (i tak se dá začínat se čtením): Lomová, L. – Anča a Pepík (4 díly), Sfar, J. - Malý upírek (2 díly), Pearson, L. – Hilda (3 díly), Kocour Vavřinec, Sek a Zula + naučné komiksy o dinosaurech s příběhem
+ speciální knížky pro rodiče a děti: Logopedická říkadla a pohádky, knížky o abecedě, knížky s úkoly a hádankami, knížky s ponaučením a obrázkové encyklopedie…

Nejoblíbenější a doporučené knížky pro začínající čtenáře - to jsou veselé a dobrodružné příběhy dětí, příběhy se zvířátky, vícedílné série a další vhodné knížky. Najdete je ve žlutém oddělení podle odpovídajícího označení. Paní knihovnice vám s výběrem pomůže, případně vám zarezervuje ty, které jsou právě vypůjčené. Můžete zkusit vyhledávání v našem on-line katalogu - v něm si můžete knížky také rezervovat nebo nechat připravit, ještě před návštěvou knihovny.

Vyhledávání v katalogu Tritius - nové!

Nový katalog najdete v původním odkazu na vyhledávání.

Vyhledávat můžete (i bez přihlášení) v katalogu naší knihovny i v databázích jiných knihoven regionu, napojených na Tritius. Pokud si chcete vypůjčit knihu z jiné knihovny, je to možné přes službu MVS, kterou vyřizuje knihovnice (pro registrované čtenáře).

Další možnosti a služby se nabídnou registrovaným čtenářům po přihlášení do katalogu: zadáte číslo průkazky (1.řádek) a heslo (2.řádek) tvoří poslední dvojčíslí roku narození, doplněné 0101 nebo datem narození, pokud bylo zadáno při registraci. Heslo je možné změnit. Postupujte podle nápovědy.

Výhody vyhledávání po přihlášení:

- můžete si rezervovat knihy, které jsou vypůjčené nebo si objednat (odložit z poličky) knihy, které nejsou vypůjčené a budou tu na vás čekat (knihovnice je odloží) - obojí se děje kliknutím na Získat.

- můžete si prodloužit výpůjčky

- při zadání názvu titulu nebo jména autora také zjistíte údaj o tom, jestli už jste knihu měli vypůjčenou a kdy to bylo

- můžete přidávat hodnocení k jednotlivým titulům

- nastavení a úpravy osobních údajů, informace o poplatcích a další možnosti

Pokud bude nějaký problém, poskytnu další informace a pomůžu s případnými nejasnostmi.

Svoje připomínky můžete psát také na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Nejpilnější čtenáři

Nejlepší čtenáři jsou v tomto školním roce ti, kteří si v městské knihovně půjčovali knížky nejčastěji (osobně nebo prostřednictvím maminek), a to za jakékoli situace a za každého počasí - u vchodu do knihovny během uzavírky (leden-duben). A já všem děkuji za jejich čtenářskou věrnost a vytrvalost.

Jsou to:

Hana Marková
Ema Kadavá
Karolína Sirůčková
Anička Sirůčková
Adélka Hančová
Klárka Fojtová
Otylka Pěničková
a Viktorka Urbanová (z Prahy)

Vavřinec Svatý
Matěj Fojt
Štěpán Marek
Vojta Vaněk
Tomáš Krupař
Jan Holec

Těmto čtenářkám a čtenářům patří také kupón na 1 zmrzlinu zdarma z cukrárny Pralinka – přijďte si pro něj do knihovny!

Stará vlast Rokytnice v Krkonoších

Městská knihovna obdržela od zřizovatele (a vydavatele) Města Rokytnice n. Jiz. 2 výtisky dlouho očekávaného překladu knihy Stará vlast Rokytnice v Krkonoších. Protože se jedná o výjimečný titul, bude tomu odpovídat také způsob jeho zpřístupnění čtenářům knihovny (dle platných ustanovení Knihovního řádu Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou):

1. výtisk zůstane v městské knihovně pouze k prohlížení v prostorách půjčovny (tzv. prezenční výpůjčka) - pro čtenáře s platnou registrací
2. výtisk bude půjčován i mimo knihovnu, a to pouze dospělým registrovaným čtenářům Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou, s podmínkou složení vratné zálohy ve výši 1.000,- Kč. Na přijatou částku bude knihovnicí vystaveno potvrzení.

Prosím všechny čtenáře o zvýšenou opatrnost při manipulaci s knihou - v knihovně i v domácím prostředí. Při event. poškození nebo v případě ztráty bude přihlíženo k celkové hodnotě knihy a té budou také odpovídat případné požadované finanční částky.

Na shledanou v knihovně!

Otevření knihovny

Městská knihovna se znovu otevře v pondělí 12.4. v obvyklých půjčovních hodinách.

Bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření:

- max. 4 osoby v prostorách půjčovny (včetně knihovnice)

- respirátory

- rozestupy 2 m

- dezinfekce rukou před vstupem do knihovny nebo rukavice

Děkuji za pochopení, trpělivost a ohleduplnost - na shledanou v knihovně!

Upozornění: Každé pondělí v době od 10hod. do cca 10.30hod. bude knihovna zavřená z důvodu povinného testování knihovnice na covid, které se koná na radnici.

Informace z uzavřené knihovny


Děkuji všem příchozím za zájem o bezkontaktní půjčování knih. Této možnosti využilo od ledna do začátku dubna 110 čtenářů z celkového počtu 287 (registrovaní k 31.12. 2020) a většina z nich přišla opakovaně. Také byl překonán rekord v návštěvě a využití našeho on-line katalogu – jen v březnu bylo vyhledáváno celkem 1.370 knih! (např. za celý loňský rok to bylo 3.313). V březnu byla přes e-maily rozeslána hromadná výzva čtenářům k navrácení knih, vypůjčených v roce 2020 a já děkuji těm, kteří správně zareagovali. Některé knihy jsou vypůjčené mnoho měsíců a již nám v knihovně chybí. S ohledem na uzavírání knihovny během roku jsem neposílala žádné upomínky a každý měsíc prodlužovala všechny výpůjčky. Pokud je dlouho vypůjčená kniha žádaná dalšími čtenáři, bude nyní její vrácení požadováno poštovní upomínkou s pokutou. V případě, že znám platnou e-mailovou adresu čtenáře, žádám o vrácení knih nejprve osobním dopisem. Některé se mi však vrací zpět z důvodu neplatnosti údajů, zadaných při registraci. Ve vlastním zájmu si obnovujte platné osobní údaje (e-maily, adresy, změny příjmení apod.). Od dubna již také nebudou výpůjčky automaticky prodlužovány (zůstává prodloužení u zbývajících výpůjček, v případě částečného vrácení knih, a pokud není kniha žádaná dalším čtenářem).

Děkuji za pochopení a především za zájem o knihy, čtení a naši městskou knihovnu.

Knihovna v lednu

Půjčování a vracení knih POUZE bezkontaktně pokračuje i nadále - při dodržení pravidel a postupu:


· knihy k vypůjčení je nutné si předem objednat e-mailem nebo telefonicky u knihovnice !!!
· vybírat lze podle on-line katalogu, kde je vidět, jestli je kniha v knihovně a volná k vypůjčení nebo necháte výběr na knihovnici (půjčujeme max. 5 knih )
· předem si domluvíte přesný čas předání knih - každý pracovní den v době od 8 - 15hod.
· předání knih proběhne u hlavního vchodu do knihovny nebo v prostoru zádveří - zde může být přítomná pouze 1 osoba !
· knihy na vrácení přineste nejlépe v tašce, která se dá zlikvidovat (papír, plast), nově vypůjčené knížky dostanete v tašce od nás - vše by mělo proběhnout bezkontaktně, v co nejkratší době a s nasazenými rouškami nebo respirátory !
· vrácené i vypůjčené knihy budou poté zaevidovány v počítači, nemusíte s sebou nosit průkazku (pokud chcete při předávání knih zaplatit registrační poplatek za sebe nebo děti, vložte částku bezpečně do vracených knih a upozorněte na to knihovnici - údaj o zaplacení bude zaznamenán v pokladní knize a ve vašem čtenářském kontě v PC)
· pokud chcete pouze vrátit knihy, můžete je vložit do boxu v zádveří hlavního vchodu - v pracovní dny od 8 do 15 hod. je vchod otevřený

Při vracení a půjčování (domluveném i pouze do boxu) je nutné mít zakryté dýchací cesty a přísně dodržovat rozestupy, a to i při pohybu před knihovnou !


Tel. 481 522 848                           e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 Sdílejte tyto informace s blízkými a známými, kteří naši knihovnu také navštěvují (ale nechodí na tento web). Děkuji.

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Otevírací doba pokladny

Pondělí
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Úterý
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Středa
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Čtvrtek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Pátek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30

Partneři

Krkonose logo barva RGB smallJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz