Vyhledávání v katalogu

Od 30.6. bude on-line katalog z technických důvodů mimo provoz.

Děkuji za pochopení.

 

Nejpilnější čtenáři

Nejlepší čtenáři jsou v tomto školním roce ti, kteří si v městské knihovně půjčovali knížky nejčastěji (osobně nebo prostřednictvím maminek), a to za jakékoli situace a za každého počasí - u vchodu do knihovny během uzavírky (leden-duben). A já všem děkuji za jejich čtenářskou věrnost a vytrvalost.

Jsou to:

Hana Marková
Ema Kadavá
Karolína Sirůčková
Anička Sirůčková
Adélka Hančová
Klárka Fojtová
Otylka Pěničková
a Viktorka Urbanová (z Prahy)

Vavřinec Svatý
Matěj Fojt
Štěpán Marek
Vojta Vaněk
Tomáš Krupař
Jan Holec

Těmto čtenářkám a čtenářům patří také kupón na 1 zmrzlinu zdarma z cukrárny Pralinka – přijďte si pro něj do knihovny!

Knihovna v červenci a srpnu

Dovolená:  12.7. - 12.8.

V červenci bude otevřeno ještě 1.7. (čtvrtek) + 7.7. + 8.7. (středa a čtvrtek po st.svátcích).

V srpnu bude otevřeno od 16.8. (pondělí).

Od července městská knihovna přechází na moderní automatizovaný knihovní systém Tritius, kterým se propojí s ostatními knihovnami v semilském regionu. Pro čtenáře to bude znamenat především odlišný způsob vyhledávání v on-line katalogu (vyzkoušet si můžete už nyní např. v katalogu knihovny v Harrachově, Jablonci n.Jiz. nebo v Semilech ). Pro knihovnici bude toho nového více a červencové půjčování proto bude tak trochu zkušební. Společně novinky postupně zvládneme a jistě brzy objevíme i mnohé výhody.

Přijďte si pro knížky na dovolenou co nejdříve.

Přeji všem čtenářům krásné léto!

 

Stará vlast Rokytnice v Krkonoších

Městská knihovna obdržela od zřizovatele (a vydavatele) Města Rokytnice n. Jiz. 2 výtisky dlouho očekávaného překladu knihy Stará vlast Rokytnice v Krkonoších. Protože se jedná o výjimečný titul, bude tomu odpovídat také způsob jeho zpřístupnění čtenářům knihovny (dle platných ustanovení Knihovního řádu Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou):

1. výtisk zůstane v městské knihovně pouze k prohlížení v prostorách půjčovny (tzv. prezenční výpůjčka) - pro čtenáře s platnou registrací
2. výtisk bude půjčován i mimo knihovnu, a to pouze dospělým registrovaným čtenářům Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou, s podmínkou složení vratné zálohy ve výši 1.000,- Kč. Na přijatou částku bude knihovnicí vystaveno potvrzení.

Půjčovní lhůtu 1 měsíc bude nutné dodržovat!

Prosím všechny čtenáře o zvýšenou opatrnost při manipulaci s knihou - v knihovně i v domácím prostředí. Při event. poškození nebo v případě ztráty bude přihlíženo k celkové hodnotě knihy a té budou také odpovídat případné požadované finanční částky. Na přenášení knihy z městské knihovny domů vám půjčíme ochranné pouzdro.

Doporučení knihovnice budoucím čtenářům Staré vlasti: pokud náhodou nemáte ve zvyku číst předmluvy a úvodní poznámky, u této knihy je nevynechávejte - všechny jsou velmi důležité pro další čtení a potřebný náhled, což platí nejvíce pro komentář od Jiřího Loudy z Krkonošského muzea ve Vrchlabí. Přeji všem hodně čtenářských zážitků a podnětů k zamyšlení nad touto knihou. Nyní se o ně, díky překladu, můžeme společně podělit.

Na shledanou v knihovně!

Otevření knihovny

Městská knihovna se znovu otevře v pondělí 12.4. v obvyklých půjčovních hodinách.

Bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření:

- max. 4 osoby v prostorách půjčovny (včetně knihovnice)

- respirátory

- rozestupy 2 m

- dezinfekce rukou před vstupem do knihovny nebo rukavice

Děkuji za pochopení, trpělivost a ohleduplnost - na shledanou v knihovně!

Upozornění: Každé pondělí v době od 10hod. do cca 10.30hod. bude knihovna zavřená z důvodu povinného testování knihovnice na covid, které se koná na radnici.

Informace z uzavřené knihovny


Děkuji všem příchozím za zájem o bezkontaktní půjčování knih. Této možnosti využilo od ledna do začátku dubna 110 čtenářů z celkového počtu 287 (registrovaní k 31.12. 2020) a většina z nich přišla opakovaně. Také byl překonán rekord v návštěvě a využití našeho on-line katalogu – jen v březnu bylo vyhledáváno celkem 1.370 knih! (např. za celý loňský rok to bylo 3.313). V březnu byla přes e-maily rozeslána hromadná výzva čtenářům k navrácení knih, vypůjčených v roce 2020 a já děkuji těm, kteří správně zareagovali. Některé knihy jsou vypůjčené mnoho měsíců a již nám v knihovně chybí. S ohledem na uzavírání knihovny během roku jsem neposílala žádné upomínky a každý měsíc prodlužovala všechny výpůjčky. Pokud je dlouho vypůjčená kniha žádaná dalšími čtenáři, bude nyní její vrácení požadováno poštovní upomínkou s pokutou. V případě, že znám platnou e-mailovou adresu čtenáře, žádám o vrácení knih nejprve osobním dopisem. Některé se mi však vrací zpět z důvodu neplatnosti údajů, zadaných při registraci. Ve vlastním zájmu si obnovujte platné osobní údaje (e-maily, adresy, změny příjmení apod.). Od dubna již také nebudou výpůjčky automaticky prodlužovány (zůstává prodloužení u zbývajících výpůjček, v případě částečného vrácení knih, a pokud není kniha žádaná dalším čtenářem).

Děkuji za pochopení a především za zájem o knihy, čtení a naši městskou knihovnu.

Doporučené knížky pro začínající čtenáře

Vážení rodiče začínajících čtenářů, milé děti,

připravila jsem takovou, doufám že užitečnou, pomůcku při výběru první četby Vašich dětí.  Jsou to opravdu dobré knížky z naší knihovny. Vybírala jsem je pečlivě podle toho, jak hodně se za poslední roky půjčovaly (nejen v naší knihovně) a jsou tedy vyzkoušené mnoha jinými začínajícími čtenáři. Tak ať se dětem se čtením dobře začíná a později i pokračuje!

POZOR! Pokud budete mít zájem o přihlášení dětí do městské knihovny a vypůjčení knížek, je možné se domluvit, a to nejlépe e-mailem.

Nejoblíbenější a doporučené knížky pro začínající čtenáře - veselé a dobrodružné příběhy, příběhy se zvířátky, vícedílné série a další zajímavé knížky

Edice První čtení, Druhé čtení, Třetí čtení - různí autoři

Drijverová, M. – Nezbednící, Zlobilky, …
Pospíšilová, Z. – Školní strašidlo, Školní detektiv, Kouzelná třída, Detektivové (série),…
Peroutková, I. – Anička… (série)
Braunová, P. – Kuba nechce spát (…prohrávat, … číst), Rošťák Oliver, Jak se Vojta ztratil
Hegerová, V. – Mami, tati, chceme pejska, Mami, tati, chceme morčátko
Krolupperová, D. – Sedmilhář Josífek, Josífkův pekelný týden, Policejní křeček, …
Morkes, P. – Komisař Vrťapka … (2 knihy)
Kovaříková, Z. – Za zvířátky do lesa, …
Kratochvíl, M. – Modrý Poťouch, série Pachatelé dobrých skutků (Puntíkáři,…)
Závadová, K. – Pohádky o písmenkách, …

Učíme se číst – Cesta letadlem, U veterináře, Pomoc v horách (různí autoři, velmi krátké příběhy)

Další oblíbené knížky (mimo ČR):

Adams, G. – Tři malé princezny (… čarodějky, … pirátky), Tři malí kouzelníci…
Webb, H. – Jak Peřinka hledala domov (série – kočičky, pejsci – velká písmenka)
Osborne, M.P. – Dobrodružství mezi dinosaury, … (série)
Bussell, D. – Malá baletka (série)
Kimpton, D. – Eliška a ztracený poník, … (série)
Peschke, M. – Káťa Líbezná, … (série)
Tarshis, L. – Sopka se probouzí, Přes palubu, Vlna se blíží, … (pro kluky – napínavé příběhy dětí, podle skutečných událostí)

Další oblíbené série: Příběhy se šťastným koncem (zvířátka – různí autoři), Strašidelná knihovna, Amálie Zubatá, Strážkyně krystalů, Příběhy ze sedla, Lili Větroplaška

Horůrky pro nejmenší: Arold, M. – Zamilované strašidlo a jiné příběhy, Funke, C. – Příšerky a jejich historky, Uebe, I. – Povídky o upírech, Mrazivé příběhy před spaním

Komiksy: Lomová, L. – Anča a Pepík (série), Sfar, J. - Malý upírek (2 knihy), Pearson, L. – Hilda… ,Shone, R. – Tyrannosaurus, Triceratops, West, D. – Pteranodon (naučné komiksy o dinosaurech s příběhem) a další komiksy – i starší (Kocour Vavřinec, Sek a Zula, Asterix…)

Knihy s velkými tiskacími písmeny:  Horáková, E. – Zvířátka. Pohádkový svět. Svět hraček a her, Rožnovská, L. – Panenka Bára, Březinová, I. – Danda má hlad, a další…

Obrázkové čtení (některá slova nahrazují obrázky) + speciální tipy pro rodiče a děti: Logopedická říkadla a pohádky, knížky o abecedě, knížky s úkoly a hádankami, knížky s ponaučením a obrázkové encyklopedie…

Knihovna v lednu

Půjčování a vracení knih POUZE bezkontaktně pokračuje i nadále - při dodržení pravidel a postupu:


· knihy k vypůjčení je nutné si předem objednat e-mailem nebo telefonicky u knihovnice !!!
· vybírat lze podle on-line katalogu, kde je vidět, jestli je kniha v knihovně a volná k vypůjčení nebo necháte výběr na knihovnici (půjčujeme max. 5 knih )
· předem si domluvíte přesný čas předání knih - každý pracovní den v době od 8 - 15hod.
· předání knih proběhne u hlavního vchodu do knihovny nebo v prostoru zádveří - zde může být přítomná pouze 1 osoba !
· knihy na vrácení přineste nejlépe v tašce, která se dá zlikvidovat (papír, plast), nově vypůjčené knížky dostanete v tašce od nás - vše by mělo proběhnout bezkontaktně, v co nejkratší době a s nasazenými rouškami nebo respirátory !
· vrácené i vypůjčené knihy budou poté zaevidovány v počítači, nemusíte s sebou nosit průkazku (pokud chcete při předávání knih zaplatit registrační poplatek za sebe nebo děti, vložte částku bezpečně do vracených knih a upozorněte na to knihovnici - údaj o zaplacení bude zaznamenán v pokladní knize a ve vašem čtenářském kontě v PC)
· pokud chcete pouze vrátit knihy, můžete je vložit do boxu v zádveří hlavního vchodu - v pracovní dny od 8 do 15 hod. je vchod otevřený

Při vracení a půjčování (domluveném i pouze do boxu) je nutné mít zakryté dýchací cesty a přísně dodržovat rozestupy, a to i při pohybu před knihovnou !


Tel. 481 522 848                           e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 Sdílejte tyto informace s blízkými a známými, kteří naši knihovnu také navštěvují (ale nechodí na tento web). Děkuji.

Knihovna v prosinci

Čtenářky a čtenáři,

městská knihovna bude otevřená v obvyklých půjčovních hodinách pouze od  3.12. do 17.12. 2020 !

V knihovně se budou muset dodržovat tato opatření:

  • ochrana úst a nosu
  • 2 m rozestupy mezi návštěvníky
  • max. počet osob v prostoru půjčovny - 4 osoby
  • povinná dezinfekce rukou před vstupem do knihovny!

Aktuální informace najdete na Covid Portálu. Sdílejte je s blízkými a známými, kteří naši knihovnu také navštěvují. Děkuji.

Využijte nejen tento "darovaný" čas k návštěvě knihovny, vypůjčení nových knih a vrácení těch dávno přečtených.

Těším se na Vás i Vaše děti a přeji všem krásné Vánoce!

Knihovna v listopadu

Čtenářky a čtenáři,

městská knihovna zůstává uzavřená, jako všechny ostatní v ČR.

Stále trvá nouzový stav a epidemiologická situace je podstatně vážnější nežli na jaře - proto je zatím zakázané vracet a půjčovat knihy (ani tedy např. přes okno).

Podle aktuální situace zvažuji možnost předávání předem vybraných knih v omezeném množství a v dohodnutém čase, mezi dveřmi hlavního vchodu (po vzoru Harrachova a Semil) - ovšem ani toto není oficiálně povolené. Knihovny jsou uzavřené zatím 3 týdny, tak Vás prosím o trpělivost, v zájmu nás všech. Jakmile se něco změní, budu Vás ráda informovat.

Pro zájemce uvádím odkaz na stažení e-knih zdarma na Databázi knih. Je to slabá náhražka za nové knihy, na které se těšíte, ale je to alespoň nějaká možnost, např. pro studenty.

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Otevírací doba pokladny

Pondělí
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Úterý
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Středa
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Čtvrtek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Pátek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30

Partneři

Krkonose logo barva RGB smallJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz