Doporučené knížky začínajícím čtenářům

Vážení rodiče začínajících čtenářů, milé děti,

připravila jsem užitečnou pomůcku pro výběr první četby Vašich dětí.  Jsou to opravdu dobré knížky z naší knihovny. Vybírala jsem je pečlivě podle toho, jak hodně se za poslední roky půjčovaly, a to nejen v naší knihovně - jsou tedy vyzkoušené mnoha jinými začínajícími čtenáři. Tak ať se dětem se čtením dobře začíná a později i pokračuje!

TIPY Z KNIHOVNY:
Učíme se číst : Cesta letadlem, U veterináře, Pomoc v horách - velmi krátké příběhy s velkými písmeny a obrázky
Knihy s velkými tiskacími písmeny: Horáková, E. – Zvířátka. Pohádkový svět. Svět hraček a her, Rožnovská, L. – Panenka Bára, Březinová, I. – Danda má hlad, a další…
Obrázkové čtení (některá slova jsou nahrazena obrázky) • První krátké čtení: vybrané knížky malého formátu s menší textovou částí a převažujícími obrázky – vhodné pro povzbuzení začínajícího čtenáře, který může být pyšný, že už přečetl celou knížku :)
Edice První čtení, Druhé čtení, Třetí čtení - různí autoři, velikost písmenek podle zkušeností čtenářů (... značí více knih autora/autorky)
Drijverová, M. – Nezbednící, Zlobilky, …
Pospíšilová, Z. – Školní strašidlo, Školní detektiv, Kouzelná třída, Detektivové (série),…
Peroutková, I. – Anička… (série)
Braunová, P. – Kuba nechce spát (…prohrávat, … číst), Rošťák Oliver, Jak se Vojta ztratil
Hegerová, V. – Mami, tati, chceme pejska, Mami, tati, chceme morčátko
Krolupperová, D. – Sedmilhář Josífek, Josífkův pekelný týden, Policejní křeček, …
Morkes, P. – Komisař Vrťapka … (2 knihy)
Kovaříková, Z. – Za zvířátky do lesa, …
Kratochvíl, M. – Modrý Poťouch, série Pachatelé dobrých skutků (Puntíkáři,…)
Závadová, K. – Pohádky o písmenkách, …
Vícedílné oblíbené série od zahraničních autorů (pro ty, kteří si čtení už začínají užívat):
Adams, G. – Tři malé princezny (… čarodějky, … pirátky), Tři malí kouzelníci…
Webb, H. – Jak Peřinka hledala domov (kočičky, pejsci – velká písmenka)
Osborne, M. P. – Dobrodružství mezi dinosaury, …
Bussell, D. – Malá baletka (série)
Kimpton, D. – Eliška a ztracený poník, … 
Peschke, M. – Káťa Líbezná, …
Tarshis, L. – Sopka se probouzí, Přes palubu, Vlna se blíží, … (pro kluky – napínavé příběhy dětí, podle skutečných historických událostí)
Příběhy se šťastným koncem, Nové příběhy se šťastným koncem (zvířátka - různí autoři), Strašidelná knihovna, Amálie Zubatá, Strážkyně krystalů, Příběhy ze sedla, Lili Větroplaška
Horůrky pro nejmenší: Arold, M. – Zamilované strašidlo a jiné příběhy, Funke, C. – Příšerky a jejich historky, Uebe, I. – Povídky o upírech, Mrazivé příběhy před spaním
Komiksy  (i tak se dá začínat se čtením): Lomová, L. – Anča a Pepík (4 díly), Sfar, J. - Malý upírek (2 díly), Pearson, L. – Hilda (3 díly), Kocour Vavřinec, Sek a Zula + naučné komiksy o dinosaurech s příběhem
+ speciální knížky pro rodiče a děti: Logopedická říkadla a pohádky, knížky o abecedě, knížky s úkoly a hádankami, knížky s ponaučením a obrázkové encyklopedie…

Nejoblíbenější a doporučené knížky pro začínající čtenáře - to jsou veselé a dobrodružné příběhy dětí, příběhy se zvířátky, vícedílné série a další vhodné knížky. Najdete je ve žlutém oddělení podle odpovídajícího označení. Paní knihovnice vám s výběrem pomůže, případně vám zarezervuje ty, které jsou právě vypůjčené. Můžete zkusit vyhledávání v našem on-line katalogu - v něm si můžete knížky také rezervovat nebo nechat připravit, ještě před návštěvou knihovny.

Vyhledávání v katalogu Tritius - nové!

Nový katalog najdete v původním odkazu na vyhledávání.

Vyhledávat můžete (i bez přihlášení) v katalogu naší knihovny i v databázích jiných knihoven regionu, napojených na Tritius. Pokud si chcete vypůjčit knihu z jiné knihovny, je to možné přes službu MVS, kterou vyřizuje knihovnice (pro registrované čtenáře).

Další možnosti a služby se nabídnou registrovaným čtenářům po přihlášení do katalogu: zadáte číslo průkazky (1.řádek) a heslo (2.řádek) tvoří poslední dvojčíslí roku narození, doplněné 0101 nebo datem narození, pokud bylo zadáno při registraci. Heslo je možné změnit. Postupujte podle nápovědy.

Výhody vyhledávání po přihlášení:

- můžete si rezervovat knihy, které jsou vypůjčené nebo si objednat (odložit z poličky) knihy, které nejsou vypůjčené a budou tu na vás čekat (knihovnice je odloží) - obojí se děje kliknutím na Získat.

- můžete si prodloužit výpůjčky

- při zadání názvu titulu nebo jména autora také zjistíte údaj o tom, jestli už jste knihu měli vypůjčenou a kdy to bylo

- můžete přidávat hodnocení k jednotlivým titulům

- nastavení a úpravy osobních údajů, informace o poplatcích a další možnosti

Pokud bude nějaký problém, poskytnu další informace a pomůžu s případnými nejasnostmi.

Svoje připomínky můžete psát také na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Nejpilnější čtenáři

Nejlepší čtenáři jsou v tomto školním roce ti, kteří si v městské knihovně půjčovali knížky nejčastěji (osobně nebo prostřednictvím maminek), a to za jakékoli situace a za každého počasí - u vchodu do knihovny během uzavírky (leden-duben). A já všem děkuji za jejich čtenářskou věrnost a vytrvalost.

Jsou to:

Hana Marková
Ema Kadavá
Karolína Sirůčková
Anička Sirůčková
Adélka Hančová
Klárka Fojtová
Otylka Pěničková
a Viktorka Urbanová (z Prahy)

Vavřinec Svatý
Matěj Fojt
Štěpán Marek
Vojta Vaněk
Tomáš Krupař
Jan Holec

Těmto čtenářkám a čtenářům patří také kupón na 1 zmrzlinu zdarma z cukrárny Pralinka – přijďte si pro něj do knihovny!

Stará vlast Rokytnice v Krkonoších

Městská knihovna obdržela od zřizovatele (a vydavatele) Města Rokytnice n. Jiz. 2 výtisky dlouho očekávaného překladu knihy Stará vlast Rokytnice v Krkonoších. Protože se jedná o výjimečný titul, bude tomu odpovídat také způsob jeho zpřístupnění čtenářům knihovny (dle platných ustanovení Knihovního řádu Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou):

1. výtisk zůstane v městské knihovně pouze k prohlížení v prostorách půjčovny (tzv. prezenční výpůjčka) - pro čtenáře s platnou registrací
2. výtisk bude půjčován i mimo knihovnu, a to pouze dospělým registrovaným čtenářům Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou, s podmínkou složení vratné zálohy ve výši 1.000,- Kč. Na přijatou částku bude knihovnicí vystaveno potvrzení.

Prosím všechny čtenáře o zvýšenou opatrnost při manipulaci s knihou - v knihovně i v domácím prostředí. Při event. poškození nebo v případě ztráty bude přihlíženo k celkové hodnotě knihy a té budou také odpovídat případné požadované finanční částky. Na přenášení knihy z městské knihovny domů vám půjčíme ochranné pouzdro.

Doporučení knihovnice budoucím čtenářům Staré vlasti: pokud náhodou nemáte ve zvyku číst předmluvy a úvodní poznámky, u této knihy je nevynechávejte - všechny jsou velmi důležité pro další čtení a potřebný náhled, což platí nejvíce pro komentář od Jiřího Loudy z Krkonošského muzea ve Vrchlabí. Přeji všem hodně čtenářských zážitků a podnětů k zamyšlení nad touto knihou. Nyní se o ně, díky překladu, můžeme společně podělit.

Na shledanou v knihovně!

Otevření knihovny

Městská knihovna se znovu otevře v pondělí 12.4. v obvyklých půjčovních hodinách.

Bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření:

- max. 4 osoby v prostorách půjčovny (včetně knihovnice)

- respirátory

- rozestupy 2 m

- dezinfekce rukou před vstupem do knihovny nebo rukavice

Děkuji za pochopení, trpělivost a ohleduplnost - na shledanou v knihovně!

Upozornění: Každé pondělí v době od 10hod. do cca 10.30hod. bude knihovna zavřená z důvodu povinného testování knihovnice na covid, které se koná na radnici.

Informace z uzavřené knihovny


Děkuji všem příchozím za zájem o bezkontaktní půjčování knih. Této možnosti využilo od ledna do začátku dubna 110 čtenářů z celkového počtu 287 (registrovaní k 31.12. 2020) a většina z nich přišla opakovaně. Také byl překonán rekord v návštěvě a využití našeho on-line katalogu – jen v březnu bylo vyhledáváno celkem 1.370 knih! (např. za celý loňský rok to bylo 3.313). V březnu byla přes e-maily rozeslána hromadná výzva čtenářům k navrácení knih, vypůjčených v roce 2020 a já děkuji těm, kteří správně zareagovali. Některé knihy jsou vypůjčené mnoho měsíců a již nám v knihovně chybí. S ohledem na uzavírání knihovny během roku jsem neposílala žádné upomínky a každý měsíc prodlužovala všechny výpůjčky. Pokud je dlouho vypůjčená kniha žádaná dalšími čtenáři, bude nyní její vrácení požadováno poštovní upomínkou s pokutou. V případě, že znám platnou e-mailovou adresu čtenáře, žádám o vrácení knih nejprve osobním dopisem. Některé se mi však vrací zpět z důvodu neplatnosti údajů, zadaných při registraci. Ve vlastním zájmu si obnovujte platné osobní údaje (e-maily, adresy, změny příjmení apod.). Od dubna již také nebudou výpůjčky automaticky prodlužovány (zůstává prodloužení u zbývajících výpůjček, v případě částečného vrácení knih, a pokud není kniha žádaná dalším čtenářem).

Děkuji za pochopení a především za zájem o knihy, čtení a naši městskou knihovnu.

Knihovna v lednu

Půjčování a vracení knih POUZE bezkontaktně pokračuje i nadále - při dodržení pravidel a postupu:


· knihy k vypůjčení je nutné si předem objednat e-mailem nebo telefonicky u knihovnice !!!
· vybírat lze podle on-line katalogu, kde je vidět, jestli je kniha v knihovně a volná k vypůjčení nebo necháte výběr na knihovnici (půjčujeme max. 5 knih )
· předem si domluvíte přesný čas předání knih - každý pracovní den v době od 8 - 15hod.
· předání knih proběhne u hlavního vchodu do knihovny nebo v prostoru zádveří - zde může být přítomná pouze 1 osoba !
· knihy na vrácení přineste nejlépe v tašce, která se dá zlikvidovat (papír, plast), nově vypůjčené knížky dostanete v tašce od nás - vše by mělo proběhnout bezkontaktně, v co nejkratší době a s nasazenými rouškami nebo respirátory !
· vrácené i vypůjčené knihy budou poté zaevidovány v počítači, nemusíte s sebou nosit průkazku (pokud chcete při předávání knih zaplatit registrační poplatek za sebe nebo děti, vložte částku bezpečně do vracených knih a upozorněte na to knihovnici - údaj o zaplacení bude zaznamenán v pokladní knize a ve vašem čtenářském kontě v PC)
· pokud chcete pouze vrátit knihy, můžete je vložit do boxu v zádveří hlavního vchodu - v pracovní dny od 8 do 15 hod. je vchod otevřený

Při vracení a půjčování (domluveném i pouze do boxu) je nutné mít zakryté dýchací cesty a přísně dodržovat rozestupy, a to i při pohybu před knihovnou !


Tel. 481 522 848                           e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 Sdílejte tyto informace s blízkými a známými, kteří naši knihovnu také navštěvují (ale nechodí na tento web). Děkuji.

Knihovna v prosinci

Čtenářky a čtenáři,

městská knihovna bude otevřená v obvyklých půjčovních hodinách pouze od  3.12. do 17.12. 2020 !

V knihovně se budou muset dodržovat tato opatření:

  • ochrana úst a nosu
  • 2 m rozestupy mezi návštěvníky
  • max. počet osob v prostoru půjčovny - 4 osoby
  • povinná dezinfekce rukou před vstupem do knihovny!

Aktuální informace najdete na Covid Portálu. Sdílejte je s blízkými a známými, kteří naši knihovnu také navštěvují. Děkuji.

Využijte nejen tento "darovaný" čas k návštěvě knihovny, vypůjčení nových knih a vrácení těch dávno přečtených.

Těším se na Vás i Vaše děti a přeji všem krásné Vánoce!

Knihovna v listopadu

Čtenářky a čtenáři,

městská knihovna zůstává uzavřená, jako všechny ostatní v ČR.

Stále trvá nouzový stav a epidemiologická situace je podstatně vážnější nežli na jaře - proto je zatím zakázané vracet a půjčovat knihy (ani tedy např. přes okno).

Podle aktuální situace zvažuji možnost předávání předem vybraných knih v omezeném množství a v dohodnutém čase, mezi dveřmi hlavního vchodu (po vzoru Harrachova a Semil) - ovšem ani toto není oficiálně povolené. Knihovny jsou uzavřené zatím 3 týdny, tak Vás prosím o trpělivost, v zájmu nás všech. Jakmile se něco změní, budu Vás ráda informovat.

Pro zájemce uvádím odkaz na stažení e-knih zdarma na Databázi knih. Je to slabá náhražka za nové knihy, na které se těšíte, ale je to alespoň nějaká možnost, např. pro studenty.

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Otevírací doba pokladny

Pondělí
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Úterý
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Středa
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Čtvrtek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Pátek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30

Partneři

Krkonose logo barva RGB smallJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz