Jak snížit náklady za odpad?
Od roku 2003 platí v Rokytnici nad Jizerou systém likvidace komunálních odpadů formou místního poplatku. V roce 2003 tento činil 360,- Kč, v roce 2004 390,- Kč, v roce 2005 a 2006 450,- Kč, od roku 2007 je to 500,- Kč. Od roku 2016 se místní poplatek navýšil na 1.000,- Kč, což je maximální možná výše podle zákona o místních poplatcích, pro trvale žijící občany ovšem byla dána úleva 50 %. Nicméně - vybrané příjmy z místních poplatků zdaleka nepokrývají náklady města na likvidaci odpadů.
Je tu ale několik návrhů a nových možností, která by náklady na odpad snížily.
Vše je jenom otázkou třídění odpadů, a to přímo v domácnostech do vymezených pytlů.
V kanceláří místních poplatků nabízeny různé varianty a typy pytlů pro třídění komunálních odpadů.
Jak třídit odpad do barevných pytlů v domácnosti?
Směsné plasty z domácností
- patří sem veškeré kelímky od jogurtů, másel, salátu, apod. Lahve a kanystry od drogerie, plastové hračky, kbelíky, apod. Prostě vše, co je vyrobeno z plastů včetně igelitových (polyethylenových) a mikrotenových obalů
- nepatří sem znečištěné plasty, plastové obaly se zbytky barev, olejů, léčiv a potravin
Nápojový karton (tetra pack)
- patří sem krabice od džusů, mléka, vína, atd., nápojové krabice bez hliníkové vrstvy
Papír
- patří sem noviny, časopisy, obaly, lepenka, karton, kalagony, sešity, knihy, kancelářský papír
- nepatří sem papír znečištěný potravinami, použité pleny, obvazy, vložky, voskovaný papír, kopíráky, dehtový papír, nápojové kartony. Měl by to být papír čistý, nikdy ne mokrý, mastný nebo od bláta
Pet-lahve
- patří sem pouze sešlápnuté a čisté lahve od nápojů
- nepatří sem nádoby od kosmetiky, domácí chemie, nádoby od olejů, fólie či jiné plasty
Co je cílem města?
- V co největší míře snížit počet vyvážených nádob na odpad (popelnic) a snažit se nahradit ho opět v co největší míře pytlovým systémem!
- Snížit v co největší míře u popelnic týdenní vývoz na 14ti denní, a to tím, že občané obdrží dostatečné množství pytlů na tříděný odpad!
- Snažit se mít v Rokytnici nad Jizerou co nejmenší počet popelnic pronajatých od svozové firmy, přesvědčit občany o koupi vlastní popelnice či o možném propojení systému vlastní popelnice s pytlovým systémem!
- Umožněním lepšího třídění odpadů přímo v domácnostech razantní snížení nákladů na likvidaci komunálního odpadu v Rokytnici!
- Větší a razantnější kontrolou podnikatelských subjektů donutit tyto osoby nakládat s odpadu v souladu se zákonnými předpisy, a to ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí a Městským úřadem v Jilemnici, odborem životního prostředí!
- Umožněním podnikatelským subjektům odkládat tříděný odpad do nádob města za podmínky uzavření řádné smlouvy a za podmínky úhrady příslušného ročního poplatku!