Svoz komunálních odpadů

Svoz komunálních odpadů od občanů – změna svozové společnosti od 1. 4. 2022

Od 1. dubna 2022 dochází ke změně společnosti, která v Rokytnici nad Jizerou bude svážet směsné komunální odpady a tříděné odpady od občanů města - poplatníků místního poplatku za obecní systém odpadového  hospodářství. Dosud odpady svážela spol. Severočeské komunální služby, s. r. o., od 1. dubna 2022 to bude společnost EKO Jilemnicko s. r. o.   Tato změna se ale netýká podnikajících fyzických osob a právnických osob!!!

Aktualní mapa svozových tras (kam všude spol. EKO Jilemnicko zajíždí):

Nejdůležitější změny od 1. 4. 2022:

• Směsné komunální odpady z nádob a v pytlích budou sváženy od dubna 2022 pouze v ÚTERÝ, a to po celý den (dosud to bylo pondělí a úterý, ale všechny pondělní svozy se od dubna přesunou na úterý). Je tedy třeba mít v úterý ráno všechny nádoby a pytle včas přistaveny a počítat s tím, že ke svozu může dojít kdykoliv během dne.
  • Františkov - spodní část Františkova, tj. od čp. 54 až k hasičské vodní nádrži - tato část obce bude vyvážena každý lichý ČTVRTEK spolu s částí obce Buřany (Jablonec nad Jizerou). Je zde tedy nastaven 14ti denní vývoz a odvoz bude probíhat pouze každý lichý čtvrtek.
  • Městský úřad již od ledna vydává pro směsný komunální odpad nové pytle s logem společnosti EKO Jilemnicko, s. r. o. (bílý pytel s černým potiskem). Stávající pytle tmavě modré nebo ještě původní bílo-modré spol. Severočeské komunální služby, s. r. o. budou ovšem nadále sváženy, ale pouze po přechodnou dobu, nejpozději do konce roku 2022.
  • I pytle na tříděný odpad budou postupně nahrazovány pytli novými s logem společnosti EKO Jilemnicko. K dispozici budou pytle na plast, papír, nápojový karton a na kovové obaly.
  • Plast – pro směsný plast a pet lahve bude nově sloužit pouze jeden pytel s označením PLASTY. Z důvodu aktuální situace na trhu již nemá smysl třídit pet-lahve zvlášť. Již nyní o této změně obyvatele informujeme při vyzvednutí pytlů na centrální pokladně. I do pytlů s označením PET LAHVE lze již nyní odkládat plast směsný.
  • Nádoby v tuto chvíli zůstávají stejné. Ty nádoby, které mělo Město v pronájmu od spol. SKS, s. r. o. převezme do svého vlastnictví nová spol. EKO Jilemnicko, s. r. o. V průběhu měsíců duben – červen 2022 dojde k přelepení původního označení nádob novými samolepkami společnosti EKO Jilemnicko. Výměnu poškozených nádob nebo hlášení ztracených nádob bude nadále zajišťovat Městský úřad Rokytnice nad Jizerou.
  • Již nyní je svoz směsných komunálních odpadů účtován podle skutečně odvezených tun odpadů. K samolepce na nádobě, která určuje týdenní nebo čtrnáctidenní svoz, se již NEPŘIHLÍŽÍ. Budou svezeny všechny přistavené nádoby každé úterý.
  • Prosíme všechny obyvatele, od kterých je směsný komunální odpad svážen z nádob, aby napsali lihovým fixem na svoji svozovou nádob (na samolepku svozové firmy) číslo popisné své nemovitosti a ideálně i příjmení. Důvodem je zlepšení evidence a identifikace nádob a snazší orientace při čipování nádob.
  • Od dubna 2022 do konce roku dojde k postupnému nahrazování kovových nádob za plastové. Kovové nádoby, které jsou ve vlastnictví svozové společnosti, budou nahrazeny automaticky. Vlastníci kovových nádob, které jsou v soukromém vlastnictví, budou informováni o potřebě výměny nádoby a nová plastová nádoba jim bude poskytnuta zdarma. O této věci budeme obyvatele včas informovat, nejdříve ke změnám dojde až od dubna 2022.
  • Kvůli zlepšení evidence a identifikace nádob dojde v průběhu roku k očipování všech nádob. Při tomto kroku budou obyvatelé požádáni o součinnost.
  • V průběhu roku 2022 dojde také k optimalizaci počtu a velikostí nádob. Bude posuzováno, zda velikost nádoby odpovídá počtu poplatníků, kteří ji využívají. Může tedy dojít k výměně větší nádoby za menší, pokud objem neodpovídá počtu poplatníků. A naopak.
  • Jakékoliv připomínky i pozdější poznatky z fungování nově nastaveného svozu ze strany spol. EKO Jilemnicko můžete směřovat na Městský úřad Rokytnice nad Jizerou, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 481 549 319.
  • Tato změna se týká fyzických osob s trvalým pobytem v obci a vlastníků nemovitostí zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci. Podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám zůstávají v platnosti jejich soukromé smlouvy uzavřené např. se spol. Severočeské komunální služby, s.r.o. Povinnosti podnikatelů jsou jasně vymezeny zákonem o odpadech.