Informace o koronaviru poskytne nová telefonní linka 1212

Funkční systém testování, vyšetřování, karantény, izolace i dostupné klinické péče vytvořily Liberecký kraj a samospráva ve spolupráci se zdravotníky, hygieniky i záchranáři.

Ohledně koronaviru je navíc možné nově využít celostátní telefonní linku 1212, kde lze obdržet užitečné informace. „Volající zde v případě potřeby operátoři nasměrují k dalším krokům,“ doplnil náměstek Sobotka.

V případě zdravotních potíží je třeba volat svému praktickému lékaři, mimo jeho pracovní dobu pak lékaře pohotovostní služby, kteří rozhodnou o odběru a vyšetření na koronavirus, případně udělí karanténu. „Zejména neváhejte, pokud máte horečku vyšší než 38 stupňů, suchý kašel a dušnost a nelze tyto příznaky vysvětlit jinak,“ dodal Sobotka.

Nyní se odběry provádějí v Krajské nemocnici Liberec, konkrétně v Kristianově ulici. Pro tyto účely bylo vyčleněno místo na ploše bývalé automyčky ve spodní části areálu nemocnice, kde vyrostl červený stan s nápisem Stacionární odběrové místo. Vjezd je z Husovy ulice naproti prodejně kebabu.

Zároveň jezdí po Libereckém kraji dva odběrové týmy Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, které v případě, že praktický lékař či hygienik nařídí vyšetření na koronavirus, mohou za lidmi vyjet a příslušný odběr provést doma.

„Nedožadujte se neindikovaného vyšetření na odběrovém místě či odběrovými týmy Zdravotnické záchranné služby. Pro soukromé důvody vyšetření zvolte některou z komerčních laboratoří; seznam je na webu www.mzcr.cz,“ sdělil Sobotka. „Řiďte se pokyny lékařů a hygieniků pro chování v karanténě či izolaci, na jejich dodržování dohlíží policie.“

Informace o aktuální epidemiologické situaci v Libereckém kraji jsou na webu www.khs.lbc.cz