Knihovna v září a říjnu + novinky

V knihovně přibyly v září a říjnu nové knihy různých žánrů.
Nové knihy pro děti a dospívající čtenáře již také čekají - nejvíce je knížek pro nejmladší čtenáře (i ty ne-čtenáře, kterým zatím čtou rodiče) a ostatní se mohou těšit, jak na pokračování oblíbených sérií, tak i na úplně nové dobrodružné i zábavné tituly.

V letošním roce má „osmičkové“ výročí také naše knihovna – k roku 1908 se váže první zmínka o obecní knihovně v městské kronice (jak mi již před lety zjistila kronikářka a tajemnice města paní Martina Šubrtová). Nacházela se v budově radnice, dostavěné v roce 1903, do které se vrátila znovu v letech 1982-1992. Po několik desetiletí byla čtenáři využívána, jako tzv. místní lidová knihovna, v části přízemí  kulturního domu. Nyní je již 26 let umístěna v nové přístavbě budovy ZŠ, kde jí to sluší a vyhovuje nejlépe. Hlavní vstup do městské knihovny se během srpna a září proměnil k lepšímu - rozbité venkovní schody jsou nahrazeny novými, doplněné dlažbou a novým zábradlím. Děkujeme za vstřícnost zřizovateli a místním ochotným řemeslníkům za odvedenou práci.

Přístup na internet bude v městské knihovně od 1.10. 2018 možný pouze přes WI-FI připojení, tedy prostřednictvím vlastních zařízení uživatelů a hesla, které na požádání sdělí knihovnice. Heslo pro přístup bude mít časové omezení, aby se předešlo jeho zneužívání mimo prostory knihovny a uživatelé budou registrováni (jméno, příjmení, bydliště, časový údaj o využití internetu). Počítač v knihovně byl v posledních letech využíván velmi málo a nyní bude na jeho místě další koutek pro čtení, prohlížení nebo vyhledávání informací. Služby kvalitního tisku a kopírování poskytuje MIC na radnici, žáci mají možnost tisknout a kopírovat v ZŠ.

Ještě připomínám, že při přihlašování dětí do městské knihovny, je nutná přítomnost rodiče nebo zákonného zástupce. Ten podpisem potvrzuje požadované osobní údaje (vlastní i dítěte) a odpovědnost za vrácení, případné poškození či ztráty vypůjčených knih.

Nejpilnější dětští čtenáři a čtenářky (červen 2017- květen 2018)

 

NEJPILNĚJŠÍ čtenáři městské knihovny jsou ti, kteří si chodí do knihovny pro knížky pravidelně a vypůjčené knížky po přečtení včas a v pořádku vracejí – tentokrát to jsou:

1. třída: Šilhavý Petr, Gangur Pavel

2. třída: Schoberová Hana, Pacák Jakub, Pacák Tomáš, Fojt Matěj, Filip Matěj, Kočárek Šimon

3. třída: Lutz Jan, Majorová Rozálie, Hanoutová Barbora, Hloušek Šimon, Hájková Martina, Karlová Eliška

4. třída: Pohořalá Lucie

5. třída: Pohořalý Jiří, Marková Hana

6. třída: Lutzová Eliška, Sirůčková Karolína, Karlová Lucie, Houdková Kristýna

7. třída: Neťuková Magdaléna, Chmelíková Štěpánka

8. třída: Škodová Eliška

Všichni dostanou zmrzlinové poukázky a ti, kterým jsem půjčovala knihy nejčastěji, dostanou i knížku!

Eliška Lutzová má letos nejvíce vypůjčených (a určitě i přečtených) knih - gratuluji!

Děkuji Kavárně Pralinka za poskytnuté zmrzlinové poukázky.

Děkuji těm rodičům, prarodičům a učitelům, kteří děti ve čtení podporují a pomáhají jim povzbuzováním i vlastním příkladem na (někdy ne úplně jednoduché) cestě ke čtenářským zážitkům.
Čtenářky a čtenáři - mám radost, že si chodíte půjčovat různé příběhy, zkoušíte a vybíráte si četbu a s pomocí knížek přemýšlíte, poznáváte nové a bavíte se. Těším se na další setkávání v knihovně!

Přeji všem čtenářkám a čtenářům městské knihovny krásné prázdniny !

Nejlepší čtenářskou třídou, podle pravidel hodnocení městské knihovny, je 2.A paní učitelky Jany Kantové.

(Podrobné výsledky si můžete přečíst na vývěskách městské knihovny v ZŠ a u knihovny).

 

 

Knihovna v číslech roku 2017

Knížky, čtenáři, výpůjčky...

Knihovna má 15.248 knihovních jednotek, naučná lit.: 3.261 a beletrie: 11.987
Přírůstek celkem: 624, z toho koupě: 440 darem: 184
Přírůstky v dětském oddělení: 120 (naučné: 3, beletrie: 117)
Přírůstky pro dospělé: 504 (naučné: 44, beletrie: 460)
Úbytky: 1131
Knihovna čtenářům nabídla 13 titulů periodik
Registrovaných čtenářů je celkem 339 +
Děti do 15-ti let : 142 +
Ženy a dívky: 237 Muži a chlapci : 102 +
Návštěvy knihovny (fyzické, v rámci půjčování): 2.794 +
Návštěvy webové stránky : 1957 návštěv +
On-line katalog: 341 vstupů, celkem 2.153 dotazů (vyhledávání titulů) +
Výpůjčky celkem: 8.907
Výpůjčky dospělým (knihy): 6.454
Výpůjčky dětem (knihy): 1.444
Výpůjčky periodik: 1009 +
Nejvíce výpůjček bylo u beletrie pro děti: 1.323 + (předešlá léta vedly vždy výpůjčky dospělých)
(+ značí nárůst proti loňskému roku)

S knížkou do života

S knížkou do života - tak se jmenuje celorepublikový (zatím pilotní) projekt pro podporu dětského čtenářství od nejranějšího věku. Chce nabídnout pomoc rodičům a jejich dětem, a to prostřednictvím městských knihoven v místě bydliště. V rámci tohoto projektu se k rodičům nových občánků města, dostanou dárkové tiskoviny, obsahující říkadla s obrázky, užitečné rady a knižní tipy. Další dárek pak čeká na rodiče nejmenších při jejich první návštěvě městské knihovny - šikovná taška, třeba na knihy, s logem projektu (a něco u nás dostávají také čerstvě  do knihovny přihlášení předškoláci - knižní metr z projektu Rosteme s knihou). Naše městská knihovna má dobře vybavené dětské oddělení - knížkami pro (ne)čtenáře a spíše posluchače, pro děti větší, které čtou samy. Pro rodiče máme třeba odbornou literaturu o výchově dětí, ale i knihy odpočinkové a jinak hodnotné. Záleží na každém, jestli nabídku knihovny využije dříve nebo později. Důležité je to, že knihovna tu je a bude (a má co nabídnout i bez projektů).

Čtěte svým dětem – získají tak dobrý základ ke čtenářství a budou mít krásné vzpomínky na celý život.

Navštivte nás i s dětmi – je z čeho vybírat a prostředí městské knihovny je přátelské všem. Aby bylo ještě lépe uzpůsobené pro nejmenší návštěvníky, obracím se na maminky s prosbou: pokud by někomu doma přebývala např. přebalovací podložka, lehátko nebo jiné zachovalé potřeby pro miminka a batolata, rádi je přijmeme darem. Vím, že se dnes dá vše koupit nové, ale vítám (a zkouším) tuto cestu. Za případné nabídky děkuji. Soňa Valášková, knihovnice (481522848)

 

Knihovna v březnu

Březen začal a v knihovně, tak jako každý měsíc, přibyly další nové knihy.

Také jsem zapátrala v knihovním fondu a vybrala knihy, které jsou zajímavé ještě něčím jiným, nežli obsahem. Například několik knih od místních obyvatel a rodáků, knihy s autogramy, knížky, co se vejdou do dlaně nebo ty, které mají přes 1000 stran, a také knihy nejstarší.
Výstavka knižních rarit je k prohlédnutí v dospělém oddělení a součástí výstavy je i výzva – pokud máte i vy doma nějakou raritu, pochlubte se – může být vystavena nebo ji rádi přijmeme jako dar.

Nové knížky pro děti budou připraveny během března, ale pro rodiče těch nejmenších (zatím spíše posluchačů, nežli čtenářů), je v našich Užitečných odkazech nový tip na prozkoumávání knih ke společnému prohlížení a předčítání. A pro pokročilejší čtenáře se stále vylepšuje projekt na podporu čtení Rosteme s knihou, který také nabízí přehled novinek i osvědčených titulů pro děti a dospívající.

Průzkumu dětského čtení se již mnoho let věnuje anketa Pedagogické knihovny J.A.Komenského (Praha), která na svých stránkách uvádí též výsledky předešlých ročníků ankety - je to takový přehled toho, jaké dětské knihy vycházely v uplynulých 25 letech a jakým z nich dávaly přednost děti, knihovnice nebo učitelé. Mnohé z nich jsou i v naší knihovně k vypůjčení.

Hezký březen s knihami staršími, novými i neobyčejnými, Vám přeje knihovnice.

Nejžádanější tituly 2017

Nejžádanějšími tituly beletrie pro dospělé byly humoristické knihy od českého autora Evžena Bočka: Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni. Stejně tak žádaná byla kniha Malý pražský erotikon od Partika Hartla.
Další žádané knihy (podle počtu výpůjček a rezervací) - romány:
Boučková – Život je nádherný. Jones - Dům u ústí řeky. Keleová-Vasilková – Touhy. Tokarczuk – Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Řeháčková – Hledám muže za účelem…(10x)
- naučná literatura:
Když sloni pláčou (Masson). Josef Koutecký (Sailerová). Slavné bitvy českých panovníků (Vondruška). Tajný život stromů (Wohlleben)+ Příběh labské boudy (Bartoš) – regionální literatura

Pořadí časopisů podle výpůjček:

1. Vlasta (124x)
2. Simpsonovi (106x)
3. Rozmarýna (64x)
4. D-Test (60x)
5. Pravý domácí časopis (53x)
6. Chatař a chalupář
7. Krkonoše a Jizerské hory
8. Nové proměny bydlení
9. Interview
10. Psychologie dnes

Nejžádanější tituly v dětském oddělení:
(věkové skupiny M/1-M/2-M/3)

M/1: Jelínková – Šimon a štěňátko Bára. Disney – Medvědí bratři (5x) Na vlásku. Pospíšilová – Detektivové a zloději kabelek. Rožnovská – Kubík Šikulík. Drijverová – Nezbedníci. Čtvrtek – O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi.
M/2: Hunter – Zákon smečky: Mrtvé město (6x). Dahl – Prevítovi. Kratochvíl – Puntíkáři.
Komiksy: Pearson – Hilda. Groening – Simpsonovi (Komiksový úlet. Nervy v kýblu bublin)
M/3: Cass – Dcera (5x). Chainani – Škola dobra a zla (fantasy pro dívky)

+ školní četba: Bezděková – Říkali mi Leni. Lindgren – Mio, můj Mio. Čapek – Devatero pohádek. Šrut - Lichožrouti

Nejpůjčovanějším loňským titulem celkově je Romeo a Julie (W.Shakespeare) - doporučená školní a maturitní četba (14x).

 

Knihovna regionální

Pokud máte zájem o regionální literaturu, tj. knihy, vztahující se k našemu kraji, ať už beletrii nebo naučné knihy - zadejte si v on-line katalogu v řádku Signatura svazku: REG. Objeví se seznam více než 100 knih, které nabízí naše knihovna k vypůjčení, ať už jsou to romány, poudačky, vzpomínky pamětníků nebo knihy o Krkonoších, zajímavostech a historii Libereckého kraje.

Nejnovějšími přírůstky je zakoupená výpravná kniha Petra Bergmanna Krkonoše na starých rytinách a litografiích nebo také dvě knihy, vydané Správou KRNAPu jako dárkové publikace a získané díky tipu naší čtenářky a pomoci zřizovatele.

Knihy s regionální tématikou, jsou doplňovány podle finančních možností knihovny, podle dostupnosti publikací a též formou darů - uvítáme každý dokument (nebo tip na něj) o historii i současnosti našeho města a širšího regionu. To, co chybí nejvíce a dlouhodobě, je kvalitní a reprezentativní publikace o našem městě.

Některé knihy jsou, vzhledem k jejich mimořádnosti, půjčovány po předložení OP a na zálohu (od 200,- výše) nebo je půjčujeme pouze prezenčně (k prohlédnutí v knihovně). Děkujeme za pochopení.

Kroniku města nemáme v městské knihovně k dispozici v žádné její podobě. S dotazy týkajícími se městské kroniky či možnosti nahlédnutí do ní, se obracejte na tajemnici a kronikářku města Bc. Martinu Šubrtovou.

Knihovna komiksová

Během dubna můžete v městské knihovně vidět výstavu Český komiks – historie a současnost.

Vystavená jsou knižní vydání tohoto literárního žánru z fondu naší knihovny, a to od nejstarších až po ty nové, převážně určené dětem - ale nejen jim a nejen těm nejmenším. I dospělí si mohou zavzpomínat na kreslené hrdiny, kteří mnohé z nás provázeli dětstvím, v časopisech vydávaných v 70. a 80. letech. V dospělém oddělení výstavu doplňují výpravné naučné publikace o českém (československém) komiksu, získané darem od MK ČR (Projekt Česká knihovna). V dětském oddělení jsou přidány také některé z mnoha příruček o základech kreslení, pro malé i větší zájemce. A také je tu kreslený rozhovor se známou autorkou Lucií Lomovou.
Jako první, se s historií a ukázkami našich i světových komiksů, seznámili letošní účastníci Noci s Andersenem, kterou pořádal rokytnický DDM. Všem je nyní jasné, že komiks, to není jenom legendární Čtyřlístek, ale také Anča a Pepík, Rychlé šípy, Barbánek, Tintin, Asterix nebo úplně nová Hilda... A sešitové komiksy jsou v knihovně též k vypůjčení, starší i nové.

Užitečné odkazy

... aneb Patálie s povinnou četbou

Opět se nedostává na všechny občasné čtenáře, žádající povinnou školní četbu. Tento problém vysvětluji v knihovně žákům, osobně i po telefonu rodičům a zde jsem se mu věnovala na začátku školního roku.

Nyní přidávám i pomoc v podobě odkazu: https://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/

Městská knihovna v Praze umožňuje stahování e-knih od mnoha autorů a především doporučenou školní četbu.  Je dostupné i bez registrace a jednoduché - vyzkoušela jsem to.

Další články...

  • 1
  • 2

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311, 605 205 306
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Úřední hodiny

Pondělí
08 - 12, 13 - 17 hod.
Středa
08 - 12, 13 - 17 hod.

Partneři

Krkonoše - Svazek měst a obcíJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz