Knihovna v srpnu

Ve středu 29.8. bude knihovna uzavřena.

Od 13.8. je již otevřeno - můžete si půjčovat nové a vracet přečtené knihy. Před knihovnou jsou k rozebrání darované knížky, převážně dětské.

Nové knihy na srpen jsou v půjčovním procesu - ty vypůjčené si můžete zamluvit, další čekají. Jejich přehled najdete na webu, v informační vitríně v knihovně a v příštím vydání RZ.

On-line katalog funguje.

Internet pro návštěvníky je možný pouze přes WI-FI připojení.

 

 

Nejpilnější dětští čtenáři a čtenářky (červen 2017- květen 2018)

 

NEJPILNĚJŠÍ čtenáři městské knihovny jsou ti, kteří si chodí do knihovny pro knížky pravidelně a vypůjčené knížky po přečtení včas a v pořádku vracejí – tentokrát to jsou:

1. třída: Šilhavý Petr, Gangur Pavel

2. třída: Schoberová Hana, Pacák Jakub, Pacák Tomáš, Fojt Matěj, Filip Matěj, Kočárek Šimon

3. třída: Lutz Jan, Majorová Rozálie, Hanoutová Barbora, Hloušek Šimon, Hájková Martina, Karlová Eliška

4. třída: Pohořalá Lucie

5. třída: Pohořalý Jiří, Marková Hana

6. třída: Lutzová Eliška, Sirůčková Karolína, Karlová Lucie, Houdková Kristýna

7. třída: Neťuková Magdaléna, Chmelíková Štěpánka

8. třída: Škodová Eliška

Všichni dostanou zmrzlinové poukázky a ti, kterým jsem půjčovala knihy nejčastěji, dostanou i knížku!

Eliška Lutzová má letos nejvíce vypůjčených (a určitě i přečtených) knih - gratuluji!

Děkuji Kavárně Pralinka za poskytnuté zmrzlinové poukázky.

Děkuji těm rodičům, prarodičům a učitelům, kteří děti ve čtení podporují a pomáhají jim povzbuzováním i vlastním příkladem na (někdy ne úplně jednoduché) cestě ke čtenářským zážitkům.
Čtenářky a čtenáři - mám radost, že si chodíte půjčovat různé příběhy, zkoušíte a vybíráte si četbu a s pomocí knížek přemýšlíte, poznáváte nové a bavíte se. Těším se na další setkávání v knihovně!

Přeji všem čtenářkám a čtenářům městské knihovny krásné prázdniny !

Nejlepší čtenářskou třídou, podle pravidel hodnocení městské knihovny, je 2.A paní učitelky Jany Kantové.

(Podrobné výsledky si můžete přečíst na vývěskách městské knihovny v ZŠ a u knihovny).

 

 

Dovolená v knihovně

Knihovna bude uzavřená od 9.7. do 9.8. z důvodu čerpání dovolené.

Naposledy bude otevřeno 4.7. (středa), 5.7. (čtvrtek) je státní svátek.

Do té doby budou (jako vždy začátkem měsíce) pro čtenáře připravené nové knihy na červen, posílené o čtení na červenec.

V srpnu otevíráme 13.8. opět s novými knihami na tento měsíc.

Také v dětském oddělení se během června objeví nové knížky - čtení na prázdniny.

Čtení na dovolenou zdarma a bez nutnosti vracení, si můžete během června vybrat, z přinesených darů před knihovnou - každé červnové pondělí tam budou další, až do vyčerpání zásob. Můžete je po přečtení poslat dál, v rodině, sousedství nebo na dovolené - prodloužíte jejich knižní život a možná někomu uděláte radost...

Krásné léto těm, co mají rádi knihy, přeje knihovnice.

 

Knihovna v číslech roku 2017

Knížky, čtenáři, výpůjčky...

Knihovna má 15.248 knihovních jednotek, naučná lit.: 3.261 a beletrie: 11.987
Přírůstek celkem: 624, z toho koupě: 440 darem: 184
Přírůstky v dětském oddělení: 120 (naučné: 3, beletrie: 117)
Přírůstky pro dospělé: 504 (naučné: 44, beletrie: 460)
Úbytky: 1131
Knihovna čtenářům nabídla 13 titulů periodik
Registrovaných čtenářů je celkem 339 +
Děti do 15-ti let : 142 +
Ženy a dívky: 237 Muži a chlapci : 102 +
Návštěvy knihovny (fyzické, v rámci půjčování): 2.794 +
Návštěvy webové stránky : 1957 návštěv +
On-line katalog: 341 vstupů, celkem 2.153 dotazů (vyhledávání titulů) +
Výpůjčky celkem: 8.907
Výpůjčky dospělým (knihy): 6.454
Výpůjčky dětem (knihy): 1.444
Výpůjčky periodik: 1009 +
Nejvíce výpůjček bylo u beletrie pro děti: 1.323 + (předešlá léta vedly vždy výpůjčky dospělých)
(+ značí nárůst proti loňskému roku)

S knížkou do života

S knížkou do života - tak se jmenuje celorepublikový (zatím pilotní) projekt pro podporu dětského čtenářství od nejranějšího věku. Chce nabídnout pomoc rodičům a jejich dětem, a to prostřednictvím městských knihoven v místě bydliště. V rámci tohoto projektu se k rodičům nových občánků města, dostanou dárkové tiskoviny, obsahující říkadla s obrázky, užitečné rady a knižní tipy. Další dárek pak čeká na rodiče nejmenších při jejich první návštěvě městské knihovny - šikovná taška, třeba na knihy, s logem projektu (a něco u nás dostávají také čerstvě  do knihovny přihlášení předškoláci - knižní metr z projektu Rosteme s knihou). Naše městská knihovna má dobře vybavené dětské oddělení - knížkami pro (ne)čtenáře a spíše posluchače, pro děti větší, které čtou samy. Pro rodiče máme třeba odbornou literaturu o výchově dětí, ale i knihy odpočinkové a jinak hodnotné. Záleží na každém, jestli nabídku knihovny využije dříve nebo později. Důležité je to, že knihovna tu je a bude (a má co nabídnout i bez projektů).

Čtěte svým dětem – získají tak dobrý základ ke čtenářství a budou mít krásné vzpomínky na celý život.

Navštivte nás i s dětmi – je z čeho vybírat a prostředí městské knihovny je přátelské všem. Aby bylo ještě lépe uzpůsobené pro nejmenší návštěvníky, obracím se na maminky s prosbou: pokud by někomu doma přebývala např. přebalovací podložka, lehátko nebo jiné zachovalé potřeby pro miminka a batolata, rádi je přijmeme darem. Vím, že se dnes dá vše koupit nové, ale vítám (a zkouším) tuto cestu. Za případné nabídky děkuji. Soňa Valášková, knihovnice (481522848)

 

Zamčená knihovna

Dne 22.3. dopoledne opět někdo zamkl hlavní a jediný vchod do městské knihovny (poslední čtenářka odcházela v 9:05 hod. a do 11.30 bylo zamčeno, což jsem nevěděla). Nestalo se tak poprvé a nezaručím, že se to nestane znovu, přestože je na dveřích vyvěšená, jak půjčovní doba, tak i dost výrazné upozornění. Nemám přehled o všech vlastnících klíče od těchto dveří (všichni zaměstnanci ZŠ?), vyšetřování nemám v popisu práce. Jisté je, že někdo umí zamykat, ale pořádně číst, se nejspíš nenaučil. Čtenářům, kteří přišli zbytečně, se tímto omlouvám.

Snad tuto situaci vyřeší nová a větší tabule s platnými půjčovními hodinami na dveřích a číslo pevné telefonní linky do městské knihovny.

 

Knihovna v březnu

Březen začal a v knihovně, tak jako každý měsíc, přibyly další nové knihy.

Také jsem zapátrala v knihovním fondu a vybrala knihy, které jsou zajímavé ještě něčím jiným, nežli obsahem. Například několik knih od místních obyvatel a rodáků, knihy s autogramy, knížky, co se vejdou do dlaně nebo ty, které mají přes 1000 stran, a také knihy nejstarší.
Výstavka knižních rarit je k prohlédnutí v dospělém oddělení a součástí výstavy je i výzva – pokud máte i vy doma nějakou raritu, pochlubte se – může být vystavena nebo ji rádi přijmeme jako dar.

Nové knížky pro děti budou připraveny během března, ale pro rodiče těch nejmenších (zatím spíše posluchačů, nežli čtenářů), je v našich Užitečných odkazech nový tip na prozkoumávání knih ke společnému prohlížení a předčítání. A pro pokročilejší čtenáře se stále vylepšuje projekt na podporu čtení Rosteme s knihou, který také nabízí přehled novinek i osvědčených titulů pro děti a dospívající.

Průzkumu dětského čtení se již mnoho let věnuje anketa Pedagogické knihovny J.A.Komenského (Praha), která na svých stránkách uvádí též výsledky předešlých ročníků ankety - je to takový přehled toho, jaké dětské knihy vycházely v uplynulých 25 letech a jakým z nich dávaly přednost děti, knihovnice nebo učitelé. Mnohé z nich jsou i v naší knihovně k vypůjčení.

Hezký březen s knihami staršími, novými i neobyčejnými, Vám přeje knihovnice.

Nejžádanější tituly 2017

Nejžádanějšími tituly beletrie pro dospělé byly humoristické knihy od českého autora Evžena Bočka: Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni. Stejně tak žádaná byla kniha Malý pražský erotikon od Partika Hartla.
Další žádané knihy (podle počtu výpůjček a rezervací) - romány:
Boučková – Život je nádherný. Jones - Dům u ústí řeky. Keleová-Vasilková – Touhy. Tokarczuk – Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Řeháčková – Hledám muže za účelem…(10x)
- naučná literatura:
Když sloni pláčou (Masson). Josef Koutecký (Sailerová). Slavné bitvy českých panovníků (Vondruška). Tajný život stromů (Wohlleben)+ Příběh labské boudy (Bartoš) – regionální literatura

Pořadí časopisů podle výpůjček:

1. Vlasta (124x)
2. Simpsonovi (106x)
3. Rozmarýna (64x)
4. D-Test (60x)
5. Pravý domácí časopis (53x)
6. Chatař a chalupář
7. Krkonoše a Jizerské hory
8. Nové proměny bydlení
9. Interview
10. Psychologie dnes

Nejžádanější tituly v dětském oddělení:
(věkové skupiny M/1-M/2-M/3)

M/1: Jelínková – Šimon a štěňátko Bára. Disney – Medvědí bratři (5x) Na vlásku. Pospíšilová – Detektivové a zloději kabelek. Rožnovská – Kubík Šikulík. Drijverová – Nezbedníci. Čtvrtek – O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi.
M/2: Hunter – Zákon smečky: Mrtvé město (6x). Dahl – Prevítovi. Kratochvíl – Puntíkáři.
Komiksy: Pearson – Hilda. Groening – Simpsonovi (Komiksový úlet. Nervy v kýblu bublin)
M/3: Cass – Dcera (5x). Chainani – Škola dobra a zla (fantasy pro dívky)

+ školní četba: Bezděková – Říkali mi Leni. Lindgren – Mio, můj Mio. Čapek – Devatero pohádek. Šrut - Lichožrouti

Nejpůjčovanějším loňským titulem celkově je Romeo a Julie (W.Shakespeare) - doporučená školní a maturitní četba (14x).

 

Knihovna regionální

Pokud máte zájem o regionální literaturu, tj. knihy, vztahující se k našemu kraji, ať už beletrii nebo naučné knihy - zadejte si v on-line katalogu v řádku Signatura svazku: REG. Objeví se seznam více než 100 knih, které nabízí naše knihovna k vypůjčení, ať už jsou to romány, poudačky, vzpomínky pamětníků nebo knihy o Krkonoších, zajímavostech a historii Libereckého kraje.

Nejnovějšími přírůstky je zakoupená výpravná kniha Petra Bergmanna Krkonoše na starých rytinách a litografiích nebo také dvě knihy, vydané Správou KRNAPu jako dárkové publikace a získané díky tipu naší čtenářky a pomoci zřizovatele.

Knihy s regionální tématikou, jsou doplňovány podle finančních možností knihovny, podle dostupnosti publikací a též formou darů - uvítáme každý dokument (nebo tip na něj) o historii i současnosti našeho města a širšího regionu. To, co chybí nejvíce a dlouhodobě, je kvalitní a reprezentativní publikace o našem městě.

Některé knihy jsou, vzhledem k jejich mimořádnosti, půjčovány po předložení OP a na zálohu (od 200,- výše) nebo je půjčujeme pouze prezenčně (k prohlédnutí v knihovně). Děkujeme za pochopení.

Kroniku města nemáme v městské knihovně k dispozici v žádné její podobě. S dotazy týkajícími se městské kroniky či možnosti nahlédnutí do ní, se obracejte na tajemnici a kronikářku města Bc. Martinu Šubrtovou.

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311, 605 205 306
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Úřední hodiny

Pondělí
08 - 12, 13 - 17 hod.
Středa
08 - 12, 13 - 17 hod.

Partneři

Krkonoše - Svazek měst a obcíJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz