PES pro knihovny

Od pondělí 16. 11. 2020 bude epidemiologickou situaci znázorňovat systém hodnocení PES (protiepidemický systém).

Pro knihovny platí aktuálně stupeň č. 4. - POUZE BEZKONTAKTNÍ VÝDEJ předem objednaných výpůjček a jejich vracení v dohodnutém čase (u dveří) - KNIHOVNA ZŮSTÁVÁ UZAVŘENA!

Pro zájemce o bezkontaktní výpůjčky platí tato pravidla:

- e-mailem nebo telefonicky si můžete u knihovnice objednat výpůjčky max. 5 knih - vybírat lze podle on-line katalogu, kde je vidět, jestli je kniha volná k vypůjčení. Je možné domluvit si výběr knih knihovnicí podle čtenářských preferencí.

- domluvíte si předem konkrétní (přesný) čas předání knih - každý pracovní den v době od 8h do 15h na určeném místě - u dveří hlavního vchodu do knihovny nebo na chodbičce před knihovnou. Domluvený čas (hodina a minuty) je nutné dodržet proto, aby nedocházelo k setkávání více čtenářů najednou.

- vrácené  i vypůjčené knihy budou zaevidovány v počítači, nemusíte s sebou nosit průkazku

- knihy na vrácení přineste nejlépe v takové tašce, která se dá zlikvidovat (papír, plast), nově vypůjčené knížky dostanete v tašce od nás - vše by mělo proběhnout bezkontaktně, v co nejkratší době a s nasazenými rouškami !

Děkuji všem za pochopení a dodržování těchto pravidel.

Tel. 481 522 848        e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Stupeň 1

Organizační a režimová opatření.

Stupeň 2

Omezení počtu osob (2 osoby na 15m2 provozní plochy), rozestupy 2 m mezi zákazníky, organizační a režimová opatření.

Stupeň 3

Omezení počtu osob (1 osoba na 15m2 provozní plochy), rozestupy 2 m mezi zákazníky, režimová a organizační opatření.

Stupeň 4

Pouze výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko.

Stupeň 5

Pouze bezkontaktní výdej a vracení výpůjček.

Knihovna v listopadu

Čtenářky a čtenáři,

městská knihovna zůstává uzavřená, jako všechny ostatní v ČR.

Stále trvá nouzový stav a epidemiologická situace je podstatně vážnější nežli na jaře - proto je zatím zakázané vracet a půjčovat knihy (ani tedy např. přes okno).

Podle aktuální situace zvažuji možnost předávání předem vybraných knih v omezeném množství a v dohodnutém čase, mezi dveřmi hlavního vchodu (po vzoru Harrachova a Semil) - ovšem ani toto není oficiálně povolené. Knihovny jsou uzavřené zatím 3 týdny, tak Vás prosím o trpělivost, v zájmu nás všech. Jakmile se něco změní, budu Vás ráda informovat.

Pro zájemce uvádím odkaz na stažení e-knih zdarma na Databázi knih. Je to slabá náhražka za nové knihy, na které se těšíte, ale je to alespoň nějaká možnost, např. pro studenty.

Uzavření knihovny

Městská knihovna je od 22.10. uzavřena až do odvolání celostátních opatření.

 

Výpůjčky budou prodlužovány.

Další aktuální informace najdete zde nebo budou oznámeny e-mailingem z městského úřadu.

Situace se dala očekávat, ale přesné informace o uzavření přišly opět ze dne na den.

 

Děkuji za pochopení a přeji nám všem pevné zdraví.

Knihovna v říjnu

Od 1.10. bude platit nová, mírně upravená výpůjční doba v městské knihovně:

 Pondělí: 8.30 – 11.00 , 12.00 – 15.00

Úterý:        ---                13.00 – 17.00

Středa:      ---                12.00 – 16.00

Čtvrtek: 8.30 – 11.00 , 13.00 – 17.00

Pátek:       ---                 ---

***************************************************************************************************

Dále platí všechna hygienická a bezpečnostní opatření tak jako v září.

Pokud vracíte knihy a byli jste nemocní s covidovou infekcí, upozorněte knihovnici na tuto skutečnost.

Děkuji.

Knihovna v září

Roušky nebo jiná ochrana úst a nosu jsou v prostorách knihovny znovu a až do odvolání povinné !

Před vstupem do městské knihovny si dezinfikujte ruce (dávkovač s dezinfekcí je k dispozici).

Dodržujte odstup od ostatních a k výpůjčnímu pultu přistupujte jednotlivě.

Přizpůsobte délku pobytu v knihovně aktuální situaci.

Knížky si můžete také objednat předem (nejlépe 1 den) - telefonicky nebo e-mailem (vyhledávání s pomocí on-line katalogu) nebo lze pověřit blízkou osobu jejich vrácením či vyzvednutím.

Pokud se cítíte nemocní, nechoďte do knihovny!

Děkuji všem za trpělivost, ohleduplnost a pochopení.

************************************************************************************************************************************************************

 V oddělení pro dospělé čtenáře jsou připraveny další nové knihy.

Nové knížky pro děti už také čekají a jsou mezi nimi např. nové díly dlouhodobě oblíbených sérií (Kočičí válečníci, Zákon smečky, Deník mimoňky) nebo další pokračování knížek pro začínající čtenáře (Příběhy se šťastným koncem, Amálie Zubatá, Strašidelná knihovna, Detektiv Klubko). Klukům i holkám (10-12 let) je určeno napínavého dobrodružství od D..J. Žáka, nazvané Žeberův odkaz. Pro dospívající dívky doporučuji detektivní Případy Flavie de Luce, tentokrát s názvem Oblékni se pro smrt. A potěším i ty, kteří si přáli další díl komiksového vydání Válečníků - náhodou jsme jej dostali darem od jedné dětské čtenářky!

Další nové knížky budu postupně přidávat a ostatní zajímavé knížky uvidíte sami, až přijdete. Na shledanou v knihovně!

 

Nejpilnější čtenáři

Nejpilnější dětští čtenáři městské knihovny (červen 2019 – červen 2020)

Každý rok v tuto dobu oceňuji naše nejpilnější čtenáře, žáky ZŠ. Nejsou to závody ani soutěž, ale když je někdo v něčem dobrý a nejlepší, mělo by se to vědět. A tak oznamuji, že:

Nejpilnější čtenářkou je Hana Marková (7.A)

Nejpilnějším čtenářem je Vavřinec Svatý (1.A)

Rozhodující není jen počet výpůjček, ale také to, koho jsem nejčastěji potkávala při půjčování v knihovně. Ať už děti přišly samy, s maminkou, tátou nebo kamarádem či kamarádkou, o přestávkách nebo po vyučování - byly tady - a tak to má být. Letos se nečekaně přidal další ukazatel toho, kdo je pravý čtenář - to když se městská knihovna v květnu znovu, po sedmi týdnech otevřela a přicházeli dospělí i děti, kterým knihovna a knížky chyběly nejvíce. A pochvalu i odměnu by si zasloužilo mnoho maminek (i nějaký ten tatínek), za podporu dětského čtení a vzájemnou spolupráci. Děkuji a na shledanou v knihovně!

Další pilní čtenáři, na které čekají poukázky (pořadí podle tříd):

Vrdlovcová Stela, Fojtová Klára, Holcová Karolína, Sirůčková Anna, Nevtípilová Viktorie, Hančová Adéla, Janoušková Lucie, Vrdlovcová Ester, Šilhavý Petr, Marek Štěpán, Kadavá Ema, Fojt Matěj, Hollmann Erik, Krajčírová Zuzana, Drtina Petr, Lutz Jan, Majorová Rozálie, Hanoutová Barbora, Krupař Tomáš, Pohořalá Lucie, Večerníková Anna, Hák Matěj, Sirůčková Karolína, Karlová Lucie, Lutzová Eliška, Kopasová Kateřina.

Nejlepší čtenáři dostanou poukázku na zmrzlinu

v cukrárně Pralinka – přijďte si pro ně!

Děkuji paní Šárce Šírové za poskytnuté poukázky.

 

Nejlepší čtenářská třída (šk. rok 2019/20)

Nejlepší čtenářskou třídou je 2.A paní učitelky Jolany Pokorné!

Druháci (od září třeťáci), mají ve třídě 15 čtenářů městské knihovny. Mezi nimi je hodně těch, kteří si půjčují knihy často a pravidelně a 4 čtenářky (!) jsou v první desítce žebříčku těch nejpilnějších. Kromě toho, i paní učitelka je dlouholetou čtenářkou naší knihovny.
Blahopřeji!

Jako vždy, bylo i letos pořadí na prvních místech velmi těsné – mnozí žáci z prvního stupně ZŠ čtou a do knihovny chodí - někdy i běhají - rádi a často :) A starší dětské čtenáře chválím za to, že čtení knih nevzdali, navštěvují knihovnu ve volném čase, objevují zde nové příběhy a autory, radí ostatním s výběrem četby, pomáhají mi nebo si tu čtou a prohlížejí. Všem děkuji za návštěvy a vzkazy ve schránce, které si čtu, ukládám a čtenářská přání se pokusím splnit. Přeji všem krásné prázdniny!

Další pořadí tříd (+ tř. učitelé):

2. místo: 4.A (J. Kantová)
3. místo: 5.A (B.Herčíková)
4. místo: 1.A (M. Hnyková)
5. místo: 3.A (R. Dostál)
6. místo: 6.A (M. Jónová)
7. místo: 8.A (H. Hájková)
8. místo: 9.A (J. Šírová)
9. místo: 7.A (R. Šmíd)

Na konečném výsledku se podílí to, kolik dětí z každé třídy je registrováno v městské knihovně a kolik jich bylo aktivních a pilných během školního roku. Body přidají i někteří třídní učitelé, pokud městskou knihovnu sami navštěvují. Děkuji těm, kteří vytrvale podporují čtenáře a čtení, vlastním příkladem či jinými cestami.

A ještě přidávám opravdu zajímavý odkaz, týkající se čtení. 

 

Knihovna v červnu + dovolená

Dovolená v městské knihovně: 13.7. – 13.8.

V červenci bude otevřeno od 1.7. do 9.7. kromě pondělí 6.7. kdy je státní svátek.
V srpnu bude znovu otevřeno od 17.8. (pondělí).

Další nové knihy (červenec/srpen) budou připravené na začátku července.
Během června vracejte všechny knihy, které máte již dávno přečtené a přijďte si vybrat nové, sobě i dětem na prázdniny.

V červnu budou na chodbě před knihovnou starší vyřazené knížky, převážně z dětského oddělení. Svoji úlohu plnily v (dávno) minulých letech a nyní uvolňují místo těm novým, žádanějším. Jsou zdarma k rozebrání.

Přeji všem krásné léto!

Knihovna v květnu

Čtenářky a čtenáři,

v městské knihovně se znovu půjčuje i vrací a jde to dobře. Nemějte proto obavy a přijďte nebo předejte tento vzkaz těm, kteří váhají nebo jsou méně informovaní (např. blízkým a známým seniorům). Děkuji.

Fronty se netvoří a pro případ čekání jsou na chodbě židle. Lidé se chovají ukázněně a dodržují pravidla. Povinná dezinfekce i jednorázové rukavice jsou k dispozici.

Pro ty, kteří chtějí knihy pouze vrátit, je hned u hlavního vchodu připraven bibliobox (plechová skříňka na vracení knih). Tato možnost vracení bude každý pracovní den i mimo půjčovní hodiny a může ji využít např. ten, kdo vrací knihy za někoho nebo komu se nechce čekat. Volejte, pište - budu ráda i za upozornění o vrácení knih tímto způsobem.

Na půjčovním pultě jsou plexi bariéry, takže vrácené knihy (čisté a určené k půjčování) jsou na stolku a všude kolem – je z čeho vybírat, jen je to trochu jiné. Květnové novinky jsou už rozpůjčované, ale můžete si je zamluvit, stejně tak i další knihy.

Tak se k nám zase přidejte!  Na shledanou v knihovně.

 

Otevření knihovny

 

Čtenářky a čtenáři naší knihovny,

od pondělí 4.5. bude knihovna opět otevřená a já se těším a doufám, že to spolu v těch nových podmínkách zvládneme - s rouškami, dezinfekcí a rozestupy. Bude to jiné, zvláštní, ale knihovna a knihy tu jsou a čekají na Vás – to je hlavní.

Možná budete muset chvíli čekat – do knihovny bude vstup povolen nejvýše 4 lidem (a to včetně návštěvníků dětského oddělení) – přistavila jsem na chodbu židle a u vchodu je umístěný bibliobox pro ty, kdo chtějí knihy pouze vracet a půjčit si přijdou třeba další den. Využít jej můžete v půjčovních hodinách. Na vracení knih je možné se domluvit (v době mimo půjčovní hodiny), aby se knihy po 3 dnech v karanténě opět mohly co nejdříve půjčovat.

Další pravidla a opatření najdete vyvěšená před knihovnou. Prosím o jejich dodržování.

Pokud máte nějaké dotazy, volejte na telefon do knihovny nebo pište na e-mail.

Na shledanou v knihovně!

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Otevírací doba pokladny

Pondělí
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Úterý
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Středa
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Čtvrtek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Pátek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30

Partneři

Krkonose logo barva RGB smallJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz