Knihovna v září

Roušky nebo jiná ochrana úst a nosu jsou v prostorách knihovny povinné od 10.9. !

Před vstupem do městské knihovny si dezinfikujte ruce (dávkovač s dezinfekcí je k dispozici).

Dodržujte odstup od ostatních a k výpůjčnímu pultu přistupujte jednotlivě.

Přizpůsobte aktuální situaci délku pobytu v knihovně.

Knížky si můžete objednat předem - telefonicky nebo e-mailem (vyhledávání v on-line katalogu).

Pokud se cítíte nemocní, nechoďte do knihovny!

Děkuji všem za trpělivost, ohleduplnost a pochopení.

************************************************************************************************************************************************************

 V oddělení pro dospělé čtenáře jsou připraveny další nové knihy.

Nové knížky pro děti už také čekají a jsou mezi nimi např. nové díly dlouhodobě oblíbených sérií (Kočičí válečníci, Zákon smečky, Deník mimoňky) nebo další pokračování knížek pro začínající čtenáře (Příběhy se šťastným koncem, Amálie Zubatá, Strašidelná knihovna, Detektiv Klubko). Klukům i holkám (10-12 let) je určeno napínavého dobrodružství od D..J. Žáka, nazvané Žeberův odkaz. Pro dospívající dívky doporučuji detektivní Případy Flavie de Luce, tentokrát s názvem Oblékni se pro smrt. A potěším i ty, kteří si přáli další díl komiksového vydání Válečníků - náhodou jsme jej dostali darem od jedné dětské čtenářky!

Další nové knížky budu postupně přidávat a ostatní zajímavé knížky uvidíte sami, až přijdete. Na shledanou v knihovně!

 

Nejpilnější čtenáři

Nejpilnější dětští čtenáři městské knihovny (červen 2019 – červen 2020)

Každý rok v tuto dobu oceňuji naše nejpilnější čtenáře, žáky ZŠ. Nejsou to závody ani soutěž, ale když je někdo v něčem dobrý a nejlepší, mělo by se to vědět. A tak oznamuji, že:

Nejpilnější čtenářkou je Hana Marková (7.A)

Nejpilnějším čtenářem je Vavřinec Svatý (1.A)

Rozhodující není jen počet výpůjček, ale také to, koho jsem nejčastěji potkávala při půjčování v knihovně. Ať už děti přišly samy, s maminkou, tátou nebo kamarádem či kamarádkou, o přestávkách nebo po vyučování - byly tady - a tak to má být. Letos se nečekaně přidal další ukazatel toho, kdo je pravý čtenář - to když se městská knihovna v květnu znovu, po sedmi týdnech otevřela a přicházeli dospělí i děti, kterým knihovna a knížky chyběly nejvíce. A pochvalu i odměnu by si zasloužilo mnoho maminek (i nějaký ten tatínek), za podporu dětského čtení a vzájemnou spolupráci. Děkuji a na shledanou v knihovně!

Další pilní čtenáři, na které čekají poukázky (pořadí podle tříd):

Vrdlovcová Stela, Fojtová Klára, Holcová Karolína, Sirůčková Anna, Nevtípilová Viktorie, Hančová Adéla, Janoušková Lucie, Vrdlovcová Ester, Šilhavý Petr, Marek Štěpán, Kadavá Ema, Fojt Matěj, Hollmann Erik, Krajčírová Zuzana, Drtina Petr, Lutz Jan, Majorová Rozálie, Hanoutová Barbora, Krupař Tomáš, Pohořalá Lucie, Večerníková Anna, Hák Matěj, Sirůčková Karolína, Karlová Lucie, Lutzová Eliška, Kopasová Kateřina.

Nejlepší čtenáři dostanou poukázku na zmrzlinu

v cukrárně Pralinka – přijďte si pro ně!

Děkuji paní Šárce Šírové za poskytnuté poukázky.

 

Nejlepší čtenářská třída (šk. rok 2019/20)

Nejlepší čtenářskou třídou je 2.A paní učitelky Jolany Pokorné!

Druháci (od září třeťáci), mají ve třídě 15 čtenářů městské knihovny. Mezi nimi je hodně těch, kteří si půjčují knihy často a pravidelně a 4 čtenářky (!) jsou v první desítce žebříčku těch nejpilnějších. Kromě toho, i paní učitelka je dlouholetou čtenářkou naší knihovny.
Blahopřeji!

Jako vždy, bylo i letos pořadí na prvních místech velmi těsné – mnozí žáci z prvního stupně ZŠ čtou a do knihovny chodí - někdy i běhají - rádi a často :) A starší dětské čtenáře chválím za to, že čtení knih nevzdali, navštěvují knihovnu ve volném čase, objevují zde nové příběhy a autory, radí ostatním s výběrem četby, pomáhají mi nebo si tu čtou a prohlížejí. Všem děkuji za návštěvy a vzkazy ve schránce, které si čtu, ukládám a čtenářská přání se pokusím splnit. Přeji všem krásné prázdniny!

Další pořadí tříd (+ tř. učitelé):

2. místo: 4.A (J. Kantová)
3. místo: 5.A (B.Herčíková)
4. místo: 1.A (M. Hnyková)
5. místo: 3.A (R. Dostál)
6. místo: 6.A (M. Jónová)
7. místo: 8.A (H. Hájková)
8. místo: 9.A (J. Šírová)
9. místo: 7.A (R. Šmíd)

Na konečném výsledku se podílí to, kolik dětí z každé třídy je registrováno v městské knihovně a kolik jich bylo aktivních a pilných během školního roku. Body přidají i někteří třídní učitelé, pokud městskou knihovnu sami navštěvují. Děkuji těm, kteří vytrvale podporují čtenáře a čtení, vlastním příkladem či jinými cestami.

A ještě přidávám opravdu zajímavý odkaz, týkající se čtení. 

 

Knihovna v červnu + dovolená

Dovolená v městské knihovně: 13.7. – 13.8.

V červenci bude otevřeno od 1.7. do 9.7. kromě pondělí 6.7. kdy je státní svátek.
V srpnu bude znovu otevřeno od 17.8. (pondělí).

Další nové knihy (červenec/srpen) budou připravené na začátku července.
Během června vracejte všechny knihy, které máte již dávno přečtené a přijďte si vybrat nové, sobě i dětem na prázdniny.

V červnu budou na chodbě před knihovnou starší vyřazené knížky, převážně z dětského oddělení. Svoji úlohu plnily v (dávno) minulých letech a nyní uvolňují místo těm novým, žádanějším. Jsou zdarma k rozebrání.

Přeji všem krásné léto!

Knihovna v květnu

Čtenářky a čtenáři,

v městské knihovně se znovu půjčuje i vrací a jde to dobře. Nemějte proto obavy a přijďte nebo předejte tento vzkaz těm, kteří váhají nebo jsou méně informovaní (např. blízkým a známým seniorům). Děkuji.

Fronty se netvoří a pro případ čekání jsou na chodbě židle. Lidé se chovají ukázněně a dodržují pravidla. Povinná dezinfekce i jednorázové rukavice jsou k dispozici.

Pro ty, kteří chtějí knihy pouze vrátit, je hned u hlavního vchodu připraven bibliobox (plechová skříňka na vracení knih). Tato možnost vracení bude každý pracovní den i mimo půjčovní hodiny a může ji využít např. ten, kdo vrací knihy za někoho nebo komu se nechce čekat. Volejte, pište - budu ráda i za upozornění o vrácení knih tímto způsobem.

Na půjčovním pultě jsou plexi bariéry, takže vrácené knihy (čisté a určené k půjčování) jsou na stolku a všude kolem – je z čeho vybírat, jen je to trochu jiné. Květnové novinky jsou už rozpůjčované, ale můžete si je zamluvit, stejně tak i další knihy.

Tak se k nám zase přidejte!  Na shledanou v knihovně.

 

Otevření knihovny

 

Čtenářky a čtenáři naší knihovny,

od pondělí 4.5. bude knihovna opět otevřená a já se těším a doufám, že to spolu v těch nových podmínkách zvládneme - s rouškami, dezinfekcí a rozestupy. Bude to jiné, zvláštní, ale knihovna a knihy tu jsou a čekají na Vás – to je hlavní.

Možná budete muset chvíli čekat – do knihovny bude vstup povolen nejvýše 4 lidem (a to včetně návštěvníků dětského oddělení) – přistavila jsem na chodbu židle a u vchodu je umístěný bibliobox pro ty, kdo chtějí knihy pouze vracet a půjčit si přijdou třeba další den. Využít jej můžete v půjčovních hodinách. Na vracení knih je možné se domluvit (v době mimo půjčovní hodiny), aby se knihy po 3 dnech v karanténě opět mohly co nejdříve půjčovat.

Další pravidla a opatření najdete vyvěšená před knihovnou. Prosím o jejich dodržování.

Pokud máte nějaké dotazy, volejte na telefon do knihovny nebo pište na e-mail.

Na shledanou v knihovně!

Otevření knihovny

Čtenářky a čtenáři,

situace se mění ze dne na den. Měla jsem připravené bezkontaktní půjčování a vracení knih přes okno knihovny, protože knihovny měly být otevírány až mezi posledními. Zatím nemáme oficiální stanoviska, ani já ani zřizovatel. Vyčkejte, prosím, budeme vás informovat.

Zprávy z knihovny

Čtenářky a čtenáři,

zatím to vypadá na otevření knihovny až v červnu, konkrétní datum se nepodařilo zástupcům knihoven zjistit, tak snad 8.6.

Rozhodlo tak ministerstvo zdravotnictví (a epidemiologové) a nám nezbývá než poslechnout. Na všechny veřejné knihovny se vztahují přísnější opatření právě kvůli možnému přenosu infekce při procesu půjčování knih.

Až se knihovna otevře, bude nutné dodržovat především zakrývání úst a nosu, odstup 2m mezi návštěvníky a další pravidla, která budou nová a nezvyklá pro Vás i pro mne. Nebude to jako dříve, ale věřím, že to společně zvládneme.

Nyní se knihovna připravuje alespoň na možnost nějak přijímat vrácené knihy, což (pokud se to povede) bude mít velký pozitivní dopad na situaci po obnovení provozu knihovny. Vrácené knihy se totiž budou muset dávat do karantény na 5 dní a poté dezinfikovat (obaly). Nebudou se moci půjčovat hned (z ruky do ruky) dalším čtenářům, tak jako obvykle. Takže, čím více knih se vrátí ještě před otevřením, tím více „čistých“ jich bude možné opět půjčovat dále, až otevřeme. Děkuji za pochopení a za vracení přečtených knih, zatím bez půjčování. O způsobu vracení Vás budu informovat zde nebo e-mailingem městského úřadu.

Také promýšlíme, ve spolupráci se zřizovatelem, možnost dovážky knih, pokud by o ni byl zájem. Pokud se chcete na něco zeptat, ráda Vám odpovím (telefonem nebo e-mailem).
Soňa Valášková

481522848
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Knihovna v dubnu

Čtenářky a čtenáři,

začíná nám 4. týden, kdy je městská knihovna uzavřená, tak jako všechny veřejné knihovny v ČR. Zatím nemám žádné nové zprávy, kdy by se to mohlo změnit – nezbývá než čekat,  těšit se a číst to, co máte doma.

Nezapomínám na Vás a dál vybírám knihy tak, aby si každý přišel na to své. Z dubnové nabídky si můžete knihy rezervovat – buď telefonicky nebo e-mailem. Čekají tu na Vás a najdete je také v našem on-line katalogu. Jestli se chcete o nových nebo jakýchkoliv u nás vydaných titulech dozvědět více, navštivte stránky databazeknih.cz. Zde také najdete nabídku mnoha set e-knih zdarma ke stažení. Jsou to knihy nejen pro maturanty. Nabídku e-knih má také liberecká knihovna, lze se zaregistrovat on-line.

Z našeho knihovnického ústředí zatím nemám přesné informace o tom, jak bude probíhat vracení knih, ale nějaká forma karantény a desinfekce (prováděná knihovnicí, tedy mnou), bude nejspíš nutná. O všem Vás budu informovat. Také není knihovnám dovolené knihy půjčovat nějak jinak, donáškou nebo „přes okýnko“ – bezpečnost, zvláště starších spoluobčanů,  je prioritní.

Velice mi chybí ten normální poklidný, příjemný a vzájemně užitečný čtenářský kontakt s Vámi. Snažím se zatím v knihovně vylepšovat co se dá - v každé městské  knihovně jsou s knihami spojené různé viditelné i veřejnosti „utajené“ knihovnické úkony, které se za běžného provozu dělají průběžně. Prokoukne oddělení naučné literatury. Budou opět nějaké vyřazené knihy z oddělení pro děti - knížky, které už jen roky odpočívaly ve skladu. Až se knihovna otevře, najdete je na obvyklém místě k rozebrání.  Buďte zdrávi a vydržme to společně. To Vám i sobě přeje Vaše knihovnice.

Knihovna v březnu

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu ze strany Vlády ČR bylo s účinností od pátku 13. 3. 2020 rozhodnuto o uzavření Městské knihovny v Rokytnici nad Jizerou pro veřejnost, a to minimálně po dobu následujících 30 dnů. 

Všechny současné výpůjčky budou automaticky prodlouženy.

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Otevírací doba pokladny

Pondělí
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Úterý
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Středa
8:00 – 11:30,    12:30 – 17:00
Čtvrtek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30
Pátek
8:00 – 11:30,    12:30 – 14:30

Partneři

Krkonose logo barva RGB smallJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz