Knihovna v dubnu

Kromě nových knih pro dospělé jsou připravené i nové knihy pro děti a dospívající čtenáře a čtenářky (včetně tzv. young adult literatury – tedy knih pro mladší dospělé). Informace o nových knihách najdete i v novém Rokytnickém zpravodaji, seznamy těch dětských jsou v informačních vitrinkách ve škole a před knihovnou. Nabídka je bohatá - vybere si každý.

Předposlední (letos povelikonoční) dubnový týden je věnován celostátní kampani Kniha ti sluší. Od 23.4. do 28.4. můžete v knihkupectvích, která jsou do kampaně zapojená, nakoupit knihy se slevou 50 Kč, a to při nákupu nad 300 Kč. Týká se to pouze vybraných obchodů a jak jsem zjistila, pro nás jsou nejbližší ve Vrchlabí nebo v Jablonci nad Nisou. Kupon na slevu dostanete v naší knihovně nebo si jej můžete stáhnout z webových stránek www.knihatislusi.cz , kde se dozvíte i další informace. Nevím, jestli se to vyplatí, ale jisté je, že každá akce, která podporuje čtení je fajn. A nejlevnější přístup ke čtení vám umožní registrace v městské knihovně.

 V úterý 16.4. bude knihovna uzavřena.

Knihovna v březnu

V březnu vás v knihovně čeká pestrá a bohatá nabídka nových knih. Nejen nový Vondruška, ale také Connelly, Fieldingová nebo Brownová. Zajímavostí je detektivka Dlouhý krok do tmy, napsaná podle skutečných událostí z roku 1918 s dějištěm v okolí Lomnice nad Popelkou. Historické pozadí má i další český román Mlýn. Mým osobním tipem je román o britské rodině Sedm dní spolu nebo české (přesněji moravsko-slovácké) autobiografické vyprávění Z kopce do kopce a také zajímavá kniha mladé české autorky Panda v nesnázích.

Všechny právě vypůjčené knihy si můžete rezervovat buď u knihovnice nebo po jejich vyhledání v našem on-line katalogu. Další informace o těchto i mnoha dalších titulech, najdete na webu DatabázeKnih.

V březnu bývá každoročně v knihovně tematická výstava – letos je věnována deníkům, jako oblíbenému literárnímu žánru. Vybrané vystavené knihy zastupují deníky historické (zápisky skutečných osob) i fiktivní, většinou romány různých žánrů. Některé jsou známé, jiné méně. Uvidíte sami.

Po knihovně jsou rozmístěné nové poličky na vystavování knih – další příjemné a užitečné vylepšení, které pomůže při výběru zejména dětským čtenářům.Děkuji šikovným pracovníkům DSM za rychlou montáž.

Hezký březen – měsíc knih a čtenářů!

Knihovna v únoru

14. únor: Mezinárodní den darování knihy

Víte, že se 14. února slaví Mezinárodní den darování knihy? Již poosmé lidé po celém světě darují dětské knihy a rozvíjí tak vztah dětí k četbě. Můžete darovat knihu někomu ze svých přátel, zanechat nějakou vhodnou v čekárně u dětského lékaře, anebo věnovat dětské knihy některé charitativní organizaci, dětské nemocnici či dětskému domovu.

Zapomeňme na srdíčka, pojďme z lásky darovat knihu!
Výzva nejen pro rodiče, prarodiče, tetičky, strýčky, ale pro všechny přátele dětí a knih.

Více informací a povedené plakátky k tomuto dni najdete zde.

A nové knihy na vás čekají v naší knihovně.

 

 

Knihovna v lednu

Knihovna v číslech roku 2018

Knihovní fond (k 31.12. 2018): 14.936 knihovních jednotek
(z toho je naučné lit.: 3.165 a beletrie: 11.771)
Přírůstek knih celkem: 507 (164 dětských) z toho zakoupeno 402 a 105 darovaných
Registrovaných čtenářů je celkem 324 (140 děti) (70% jsou ženy a dívky)
Návštěvníci knihovny: 2.800 (nejvíce v červnu : 884)
Návštěvy webové stránky : 1035 návštěv
On-line katalog: 282 vstupů, celkem 2.217 dotazů (vyhledávání titulů)
Výpůjčky celkem: 8.296     Výpůjčky časopisů: 813
Výpůjčky dospělým (knihy): 6.039
Výpůjčky dětem (knihy): 1.444 (stejně jako v roce 2017)
Průměrně vychází 25,6 výpůjček na 1 registrovaného čtenáře
Největší počet výpůjček za rok: 114 (více než 100 výpůjček mají další 3 čtenářky a 1 čtenář)
****************************************************************************
Nejčastěji žádaní autoři knih pro dospělé :
Goffa, M. (český), Mornštajnová, A. (česká), Gillerová, K. (slovenská), Castillo, L. (americká), Niedl, F. (český), Patterson, J. (americký), Riley, L. (irská).

Nejčastěji (11x) vypůjčené knihy pro dospělé - romány:
Utajená léta (Hannay), Dům u ústí řeky (Jones), Život ve dvou (Sparks), Osm (Třeštíková).

Nejčastěji (4x) vypůjčené tituly naučné literatury:
Dušek – Krkonošští rodáci vzpomínají. Třeštíková – Sběrná kniha. Wohlleben – Tajný život stromů + Hora – Toulky českou minulostí (různé díly)

Nejčastěji půjčované tituly v dětském oddělení (věkové skupiny M/1, M/2, M/3):

Astley - Prasátko Peppa. Braunová - Kuba nechce spát. Pohádky o vílách. (M/1)
Kinney - Deník malého poseroutky(všechny díly). Vtipy pro děti. Hunter – Zákon smečky (M/2)
Cass – Selekce. Chainani – Škola dobra a zla. Flanagan – Hraničářův učeň (více dílů) (M/3)

Nejvíce žádané naučné knížky pro děti a dospívající:
Nauč mě kreslit. Úžasný svět dinosaurů. Delfíni. Ptáci. Tary: příběh parkouristy.

Pořadí nejpůjčovanějších časopisů: Vlasta (136x), Simpsonovi (71x), Chatař a chalupář (54x), Krkonoše a Jizerské hory (54x), Rozmarýna (53x), D-Test (42x), Pravý domácí časopis (38x), Psychologie dnes (31x), Interview (26x), Nové proměny bydlení (20x).

Knihovna v prosinci

V knihovně jsou připraveny nové knihy různých žánrů, knihy pro zamyšlení i odpočinek. Na závěr roku nabízíme nejen další knihy čtenářkami oblíbených autorek, ale také napínavé knižní novinky jiných či nových autorů - současné i historické - pro všechny ostatní čtenáře.

Další novinkou je již kompletně vybavený koutek pro čtenáře s křeslem, stolkem a lampou.
Dětské oddělení má, kromě nových knížek, také překvapení pro malé návštěvníky: přijďte se s dětmi podívat na nový domeček „Soví hrad“ nebo tradiční knížkový adventní kalendář, a to v nové podobě!

Na webových stránkách můžete nahlédnout do aktualizovaného Knihovního řádu. Došlo zde, mimo jiné, k úpravě informací o darování knih do knihovny – je omezeno na knihy nové, v dobrém stavu. S darovanými knihami souvisí také tato ojedinělá nabídka:

Od začátku prosince bude v knihovně možnost výhodného zakoupení různých encyklopedií a naučných knih ve velmi dobrém stavu. Jde o knihy věnované městské knihovně, ve které by však nenašly takové využití. Jsou vhodné i jako hodnotný dárek.

Městská knihovna bude v letošním roce naposledy otevřená ve čtvrtek 20.12. a po svátcích se znovu setkáme v knihovně ve středu 2.1.2019.

Přeji Všem čtenářům a příznivcům knihovny a čtení, klidné Vánoce a radostný nový rok!

 

Povinná školní četba

Informace k povinné školní četbě – z městské knihovny:

 •  Městská knihovna nemá aktuální informace o povinné četbě v jednotlivých ročnících ZŠ ani o termínech jejího plnění.
 •  Knihy, které jsou žádány dlouhodobě a opakovaně, má knihovna jen v omezeném počtu výtisků (max. 4 ks). Některé z nich žádají také studenti SŠ v rámci maturitní přípravy.
 •  Čtenář městské knihovny, může mít knihu vypůjčenou po dobu 1 měsíce – záleží na každém, jestli lhůtu respektuje, zkrátí nebo ji, i přes upomínání, nedodrží.
 •  Platí zde pravidlo: kdo dřív přijde – jak při půjčování, tak při rezervaci knihy, kdy se dodržuje pořadí, v jakém čtenáři o knihu žádali.
 •  Pokud vám přijde e-mailem oznámení o uložené rezervaci, je nutné si v nejbližších půjčovních hodinách pro knihu přijít – jinak bude půjčena dalším zájemcům (po týdnu bez odezvy).
 •  Knihy lze objednat z jiné knihovny, a to pouze osobně rodičem žáka a po zaplacení poplatku za poštovné 50,- Kč.
 •  Městská knihovna nemá funkci školní nebo učitelské knihovny s jejím úzce zaměřeným fondem knih, ale slouží potřebám širší veřejnosti a tomu přizpůsobuje nákup a nabídku.

Knihovna v září a říjnu + novinky

V knihovně přibyly v září a říjnu nové knihy různých žánrů.
Nové knihy pro děti a dospívající čtenáře již také čekají - nejvíce je knížek pro nejmladší čtenáře (i ty ne-čtenáře, kterým zatím čtou rodiče) a ostatní se mohou těšit, jak na pokračování oblíbených sérií, tak i na úplně nové dobrodružné i zábavné tituly.

V letošním roce má „osmičkové“ výročí také naše knihovna – k roku 1908 se váže první zmínka o obecní knihovně v městské kronice (jak mi již před lety zjistila kronikářka a tajemnice města paní Martina Šubrtová). Nacházela se v budově radnice, dostavěné v roce 1903, do které se vrátila znovu v letech 1982-1992. Po několik desetiletí byla čtenáři využívána, jako tzv. místní lidová knihovna, v části přízemí  kulturního domu. Nyní je již 26 let umístěna v nové přístavbě budovy ZŠ, kde jí to sluší a vyhovuje nejlépe. Hlavní vstup do městské knihovny se během srpna a září proměnil k lepšímu - rozbité venkovní schody jsou nahrazeny novými, doplněné dlažbou a novým zábradlím. Děkujeme za vstřícnost zřizovateli a místním ochotným řemeslníkům za odvedenou práci.

Přístup na internet bude v městské knihovně od 1.10. 2018 možný pouze přes WI-FI připojení, tedy prostřednictvím vlastních zařízení uživatelů a hesla, které na požádání sdělí knihovnice. Heslo pro přístup bude mít časové omezení, aby se předešlo jeho zneužívání mimo prostory knihovny a uživatelé budou registrováni (jméno, příjmení, bydliště, časový údaj o využití internetu). Počítač v knihovně byl v posledních letech využíván velmi málo a nyní bude na jeho místě další koutek pro čtení, prohlížení nebo vyhledávání informací. Služby kvalitního tisku a kopírování poskytuje MIC na radnici, žáci mají možnost tisknout a kopírovat v ZŠ.

Ještě připomínám, že při přihlašování dětí do městské knihovny, je nutná přítomnost rodiče nebo zákonného zástupce. Ten podpisem potvrzuje požadované osobní údaje (vlastní i dítěte) a odpovědnost za vrácení, případné poškození či ztráty vypůjčených knih.

Nejpilnější dětští čtenáři a čtenářky (červen 2017- květen 2018)

 

NEJPILNĚJŠÍ čtenáři městské knihovny jsou ti, kteří si chodí do knihovny pro knížky pravidelně a vypůjčené knížky po přečtení včas a v pořádku vracejí – tentokrát to jsou:

1. třída: Šilhavý Petr, Gangur Pavel

2. třída: Schoberová Hana, Pacák Jakub, Pacák Tomáš, Fojt Matěj, Filip Matěj, Kočárek Šimon

3. třída: Lutz Jan, Majorová Rozálie, Hanoutová Barbora, Hloušek Šimon, Hájková Martina, Karlová Eliška

4. třída: Pohořalá Lucie

5. třída: Pohořalý Jiří, Marková Hana

6. třída: Lutzová Eliška, Sirůčková Karolína, Karlová Lucie, Houdková Kristýna

7. třída: Neťuková Magdaléna, Chmelíková Štěpánka

8. třída: Škodová Eliška

Všichni dostanou zmrzlinové poukázky a ti, kterým jsem půjčovala knihy nejčastěji, dostanou i knížku!

Eliška Lutzová má letos nejvíce vypůjčených (a určitě i přečtených) knih - gratuluji!

Děkuji Kavárně Pralinka za poskytnuté zmrzlinové poukázky.

Děkuji těm rodičům, prarodičům a učitelům, kteří děti ve čtení podporují a pomáhají jim povzbuzováním i vlastním příkladem na (někdy ne úplně jednoduché) cestě ke čtenářským zážitkům.
Čtenářky a čtenáři - mám radost, že si chodíte půjčovat různé příběhy, zkoušíte a vybíráte si četbu a s pomocí knížek přemýšlíte, poznáváte nové a bavíte se. Těším se na další setkávání v knihovně!

Přeji všem čtenářkám a čtenářům městské knihovny krásné prázdniny !

Nejlepší čtenářskou třídou, podle pravidel hodnocení městské knihovny, je 2.A paní učitelky Jany Kantové.

(Podrobné výsledky si můžete přečíst na vývěskách městské knihovny v ZŠ a u knihovny).

 

 

Knihovna v číslech roku 2017

Knížky, čtenáři, výpůjčky...

Knihovna má 15.248 knihovních jednotek, naučná lit.: 3.261 a beletrie: 11.987
Přírůstek celkem: 624, z toho koupě: 440 darem: 184
Přírůstky v dětském oddělení: 120 (naučné: 3, beletrie: 117)
Přírůstky pro dospělé: 504 (naučné: 44, beletrie: 460)
Úbytky: 1131
Knihovna čtenářům nabídla 13 titulů periodik
Registrovaných čtenářů je celkem 339 +
Děti do 15-ti let : 142 +
Ženy a dívky: 237 Muži a chlapci : 102 +
Návštěvy knihovny (fyzické, v rámci půjčování): 2.794 +
Návštěvy webové stránky : 1957 návštěv +
On-line katalog: 341 vstupů, celkem 2.153 dotazů (vyhledávání titulů) +
Výpůjčky celkem: 8.907
Výpůjčky dospělým (knihy): 6.454
Výpůjčky dětem (knihy): 1.444
Výpůjčky periodik: 1009 +
Nejvíce výpůjček bylo u beletrie pro děti: 1.323 + (předešlá léta vedly vždy výpůjčky dospělých)
(+ značí nárůst proti loňskému roku)

S knížkou do života

S knížkou do života - tak se jmenuje celorepublikový (zatím pilotní) projekt pro podporu dětského čtenářství od nejranějšího věku. Chce nabídnout pomoc rodičům a jejich dětem, a to prostřednictvím městských knihoven v místě bydliště. V rámci tohoto projektu se k rodičům nových občánků města, dostanou dárkové tiskoviny, obsahující říkadla s obrázky, užitečné rady a knižní tipy. Další dárek pak čeká na rodiče nejmenších při jejich první návštěvě městské knihovny - šikovná taška, třeba na knihy, s logem projektu (a něco u nás dostávají také čerstvě  do knihovny přihlášení předškoláci - knižní metr z projektu Rosteme s knihou). Naše městská knihovna má dobře vybavené dětské oddělení - knížkami pro (ne)čtenáře a spíše posluchače, pro děti větší, které čtou samy. Pro rodiče máme třeba odbornou literaturu o výchově dětí, ale i knihy odpočinkové a jinak hodnotné. Záleží na každém, jestli nabídku knihovny využije dříve nebo později. Důležité je to, že knihovna tu je a bude (a má co nabídnout i bez projektů).

Čtěte svým dětem – získají tak dobrý základ ke čtenářství a budou mít krásné vzpomínky na celý život.

Navštivte nás i s dětmi – je z čeho vybírat a prostředí městské knihovny je přátelské všem. Aby bylo ještě lépe uzpůsobené pro nejmenší návštěvníky, obracím se na maminky s prosbou: pokud by někomu doma přebývala např. přebalovací podložka, lehátko nebo jiné zachovalé potřeby pro miminka a batolata, rádi je přijmeme darem. Vím, že se dnes dá vše koupit nové, ale vítám (a zkouším) tuto cestu. Za případné nabídky děkuji. Soňa Valášková, knihovnice (481522848)

 

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

 • Horní Rokytnice 197
 • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
 •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
 •  481 549 311
 • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
 • ID datové schránky: htabfwg

Otevírací doba pokladny

Pondělí
08 - 12,   13 - 17 hod.
Úterý
08 - 12,   13 - 14:30 hod.
Středa
08 - 12,   13 - 17 hod.
Čtvrtek
08 - 12,   13 - 14:30 hod.
Pátek
08 - 12,   13 - 14:30 hod.

Partneři

Krkonoše - Svazek měst a obcíJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz