Vyhodnocení nejlepších čtenářů – školní rok 2016/17

Nejpilnějším čtenářem je Jan Lutz (2.A), který knihovnu navštěvoval nejčastěji a sám si vypůjčil celkem 50 knih - dostal zmrzlinový kupón a knížku!

U všech čtenářů oceňuji nejen množství výpůjček, ale ještě více mě těší zájem, nadšení a vytrvalost a pochvalu má samozřejmě každý, kdo rád čte. Letos odměním  ještě tyto pilné čtenáře (řazeno dle tříd):  Karlová Eliška (2.), Pohořalá Lucie, Chmelíková Aneta, Brožová Adéla, Seidl Tomáš (3.), Hák Matěj, Málek Jakub,Večerníková Anna, Slavík Pavel (4.), Karlová Lucie, Lutzová Eliška, Sirůčková Karolína, Langerová Julie, Kousal Tomáš, Houdková Kristýna (5.), Chmelíková Štěpánka, Kopasová Kateřina, Pokorná Adéla, Růžičková Natálie (6.), Hanout Matouš, Hanč Daniel (9.) Odměny (kupóny na zmrzlinu a pro některé děti i kniha), čekají v městské knihovně a těm, kteří to nestihli do prázdnin, je předám při jejich další návštěvě v srpnu nebo v září!

Tak jako každý rok, vyhlašuji i letos nejlepší čtenářskou třídu – tentokrát je to třída 3.A paní učitelky Michaely Hnykové! Třeťáci vyhráli díky těm čtenářům (a byla jich většina třídy), kteří městskou knihovnu navštěvovali pravidelně a po celý rok, sami nebo s pomocí si vybírali to, co je baví a nebo to aspoň zkusili, nevzdávají se a cestu do knihovny dobře znají. Ti, kteří jsou přihlášení v městské knihovně, dostanou kupón na zmrzlinu a 4 nejpilnější také knížku. Umístění bylo letos těsné, dalšími výbornými čtenářskými třídami byly 4.A (tř. J.Pokorná) a 6.A (tř. P.Pokorná), a to je dobrá zpráva.

Také začínajícím čtenářům z první a druhé třídy, kteří jsou přihlášení v městské knihovně, patří malý knižní dárek (který dětem předaly třídní učitelky) a všem vzkazuji – čtěte dál, všelijaké knížky tu čekají a paní knihovnice se na vás těší !

Děkuji těm rodičům, prarodičům a učitelům, kteří děti ve čtení podporují a pomáhají jim povzbuzováním i vlastním příkladem na (někdy ne úplně jednoduché) cestě za čtenářskými zážitky.

Děkuji paní Romaně Hlaváčové
z Kavárny Pralinka za sponzorskou podporu čtenářství.

(Podrobné výsledky si můžete přečíst ve vitrínkách - před knihovnou a na chodbě u ředitelny. Podkladem pro hodnocení tříd byly statistiky městské knihovny a informace, dostupné na webu ZŠ).

Knihovna regionální

Pokud máte zájem o regionální literaturu, tj. knihy, vztahující se k našemu kraji, ať už beletrii nebo naučné knihy - zadejte si v on-line katalogu v řádku Signatura svazku: REG. Objeví se seznam více než 100 knih, které nabízí naše knihovna k vypůjčení, ať už jsou to romány, poudačky, vzpomínky pamětníků nebo knihy o Krkonoších, zajímavostech a historii Libereckého kraje.

Nejnovějšími přírůstky je zakoupená výpravná kniha Petra Bergmanna Krkonoše na starých rytinách a litografiích nebo také dvě knihy, vydané Správou KRNAPu jako dárkové publikace a získané díky tipu naší čtenářky a pomoci zřizovatele.

Knihy s regionální tématikou, jsou doplňovány podle finančních možností knihovny, podle dostupnosti publikací a též formou darů - uvítáme každý dokument (nebo tip na něj) o historii i současnosti našeho města a širšího regionu. To, co chybí nejvíce a dlouhodobě, je kvalitní a reprezentativní publikace o našem městě.

Některé knihy jsou, vzhledem k jejich mimořádnosti, půjčovány po předložení OP a na zálohu (od 200,- výše) nebo je půjčujeme pouze prezenčně (k prohlédnutí v knihovně). Děkujeme za pochopení.

Kroniku města nemáme v městské knihovně k dispozici v žádné její podobě. S dotazy týkajícími se městské kroniky či možnosti nahlédnutí do ní, se obracejte na tajemnici a kronikářku města Bc. Martinu Šubrtovou.

Knihovna komiksová

Během dubna můžete v městské knihovně vidět výstavu Český komiks – historie a současnost.

Vystavená jsou knižní vydání tohoto literárního žánru z fondu naší knihovny, a to od nejstarších až po ty nové, převážně určené dětem - ale nejen jim a nejen těm nejmenším. I dospělí si mohou zavzpomínat na kreslené hrdiny, kteří mnohé z nás provázeli dětstvím, v časopisech vydávaných v 70. a 80. letech. V dospělém oddělení výstavu doplňují výpravné naučné publikace o českém (československém) komiksu, získané darem od MK ČR (Projekt Česká knihovna). V dětském oddělení jsou přidány také některé z mnoha příruček o základech kreslení, pro malé i větší zájemce. A také je tu kreslený rozhovor se známou autorkou Lucií Lomovou.
Jako první, se s historií a ukázkami našich i světových komiksů, seznámili letošní účastníci Noci s Andersenem, kterou pořádal rokytnický DDM. Všem je nyní jasné, že komiks, to není jenom legendární Čtyřlístek, ale také Anča a Pepík, Rychlé šípy, Barbánek, Tintin, Asterix nebo úplně nová Hilda... A sešitové komiksy jsou v knihovně též k vypůjčení, starší i nové.

Užitečné odkazy

... aneb Patálie s povinnou četbou

Opět se nedostává na všechny občasné čtenáře, žádající povinnou školní četbu. Tento problém vysvětluji v knihovně žákům, osobně i po telefonu rodičům a zde jsem se mu věnovala na začátku školního roku.

Nyní přidávám i pomoc v podobě odkazu: https://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/

Městská knihovna v Praze umožňuje stahování e-knih od mnoha autorů a především doporučenou školní četbu.  Je dostupné i bez registrace a jednoduché - vyzkoušela jsem to.

Nejžádanější knihy v roce 2016

Nejžádanější tituly pro dospělé:

Davouze – Dům v Bretani (12x) Hošková – Láskobraní. Keleová-Vasilková – Co to bude? Baarová – Útěky. Carr – Městečko Virgin River. Nesbo – Půlnoční slunce (10x)

Naučná lit.: Milostné pletky habsburské (Fellner) Stíhací esa Luftwaffe za druhé světové války (Kaplan)

Nejžádanější tituly pro děti:

Cass – Selekce. Brezina – Poklad posledního draka. Kinney – Deník malého poseroutky. Peroutková – Strašidelné prázdniny. Rowling – Harry Potter a kámen mudrců. Harry Potter a tajemná komnata. Groening – Simpsonovi: Komiksový úlet. Štíplová – Slavné příběhy Čtyřlístku + školní četba: Exupery - Malý princ (7x) Jirásek - Staré pověsti české (10x)

Nejžádanější titul regionální literatury: Drobečky z pobejtek (Pacholík)

Nejžádanější časopisy: Vlasta (112x), Chatař a chalupář (61x), Krkonoše a Jizerské hory(47x) + Simpsonovi (83x)

Nejžádanější knihy – novinky, vydané v roce 2016:

1. Keleová-Vasilková – Touhy
2. Pospíšilová – Pod hvězdou bláznů
3. McLain – Létala jsem za sluncem
4. Vondruška – Mrtvý posel
5. Hansen – Starý kraj
6. Haran – Opálová poušť
7. Link – Ctitel
8. Smith – Farma
9. Backman – Tady byla Britt-Marie
10. Bivald – Čtenáři z Broken Wheel

Další (a delší) seznamy žádaných titulů, jsou k nahlédnutí v městské knihovně.

Knihovna v číslech roku 2016

Knihovna v číslech roku 2016 (a ještě něco navíc)

Knihovna měla ve fondu k 31.12.2016 celkem 15.755 dokumentů (knihy a brožury) a nabízela k vypůjčení 13 titulů periodik nových a další archivované časopisy.
Zakoupeno bylo 412 nových knih a 215 bylo získáno darem
(472 knih pro dospělé, 155 pro děti). Vyřazeno: 817 zastaralých knih.
Registrovaných čtenářů je celkem 331, z toho děti do 15-ti let : 131
(ženy a dívky: 238 muži a chlapci : 93)
Návštěvy čtenářů: 2.781
Webové stránky : 1.919 návštěv
On-line katalog: 277 vstupů, celkem 1.604 dotazů (vyhledávání informací o titulech)
Výpůjčky celkem: 9.132 (nejvíce výpůjček v červnu: 1.165 a v září: 905)
Nejvíce se půjčuje beletrie pro dospělé (romány, příběhy): 6.513 a pro děti: 1.166
Rezervace knih : 149x
MVS (výpůjčky z jiných knihoven): 31 výpůjček, 8 knih půjčeno od nás jiné knihovně (Harrachov)

Další čísla a zajímavosti z naší knihovny:

Nejstarší registrovaná čtenářka: 87 let + nejmladší (čtenářka): 3 roky
Nejvíce vypůjčených knih za rok: 130 (dospělá čtenářka) 58 (čtenář) 58 (dětská čtenářka)
Nejčastěji využívané půjčovní hodiny: 13-14 (15)hod. v pondělí, úterý, čtvrtek + 12-13hod. ve středu a první povíkendové půjčovní hodiny v týdnu (pondělí 9-10hod.)
Nejpočetnější skupiny čtenářů podle věku: děti: 10,11 + 8, 9 let, dospělí: 40-49let + 60-69let
Čtenáři, dojíždějící z okolních obcí a měst: Paseky n.J. (11), Jablonec n.J. (4), Harrachov (2)
Nejvzdálenější registrovaná (aktivní) čtenářka: Německo (Postupim)
Nejvzdálenější místo, kam v uplynulých letech, cestovaly knihy se čtenáři z naší knihovny: Indonésie, Vietnam, Srí Lanka (a všechny se v pořádku vrátily) - další poskytnuté informace o cestování našich knih ráda zaznamenám :)

Knihovna v lednu + nabídka časopisů

Časopisy, které budou k zapůjčení v tomto roce:

Dekor, D-Test, Nové proměny bydlení, Bydlení, Chatař a chalupář, Interview, Vlasta (týdeník), Pravý domácí časopis. Psychologie dnes, Rozmarýna, Zahrádkář, Čtenář, Simpsonovi + regionální: Krkonoše a Jizerské hory, Rokytnický zpravodaj, Jizeran (Jablonec n.J.), Puls (Vrchlabí), Pasecké čtení (RZ a PČ archivujeme).

Časopisy se půjčují, tak jako knihy, na 1 měsíc.

Starší výtisky časopisů jsou (a budou) volně k rozebrání před knihovnou.

 

 

Knihovna užitečná a přátelská (nejen dětem)

Městská knihovna poskytuje, kromě jiného, také většinu z titulů doporučované školní četby a knih, potřebných k maturitě. Seznamy četby z místní ZŠ jsou nyní k dispozici přímo v knihovně - knihy také, ovšem v omezeném počtu výtisků (protože jsme městská, nikoli školní knihovna a některé tituly jsou žádané nejen žáky, ale i středoškoláky). Pokud jsou knihy právě vypůjčené, můžete si je rezervovat. A já velmi prosím o jejich brzké vracení.

V knihovně, v dětském koutku, je umístěna schránka na vzkazy, dotazy nebo návrhy na nové knihy. Samozřejmě nemusí (ale mohou) být podepsané a případné chybky odpouštím :) Všechny vzkazy pročítám a na dotazy ke knihám odpovídám písemně na místě, kde jsou také vyvěšovány zanechané obrázky od dětí. Za milé vzkazy (a obrázky) děkuji, ukládám si je a některé z nich uvádím pro radost ostatním:

"Je to super, že nemusíme knihy kupovat."

"Mám ráda knihovnu, mám ráda čtení."

"Mám ráda knihovnu, čtení je legrace."

"Děkuji. Knihy mě baví."

A já dodávám - mě taky, moc. Těším se na další nadšené i hledající čtenáře.

Knihovna okrasná

Přístup do městské knihovny, je od května ozdobený okrasnou zelení v nádobách. Rostlinkám se, díky péči a počasí daří a časem budou (doufejme) bujně porůstat zeď a tím celoročně oživovat toto veřejné místo. V nádobách jsou tyto rostliny: přísavník, břečťan, hortenzie řapíková, hosty, dlužichy, škornice, skalník, brslen a barvínek (další informace podám případným zájemcům v knihovně). Za pečlivé připravení nádob děkuji mužům z DSM (pod vedením p.Lukeše a p.Mrázka)a za odbornou pomoc a dodání rostlin, podle mých požadavků, děkuji paní M. Floriánové a firmě ing. J. Novotné. Snad se dílo podaří podle plánů a představ.
Před knihovnou z druhé (jižní ) strany, na místě po odstraněných jehličnanech, je letos založená a udržovaná keřová výsadba. Jsou to keře okrasné i užitečné, stejně jako zpěvní ptáci a hmyz, kteří se na nich vyskytují. Až keře povyrostou, poskytnou i trochu potřebného stínu a oživení prostoru. Komu není lhostejný vzhled okolí budov a chápe význam rozmanitých přírodních druhů, ten moji snahu ocení  - a také se potěší pohledem, nejen nyní, kdy se začíná listí zbarvovat. 

A uvnitř je městská knihovna také moc pěkná - přijďte a uvidíte sami.

 

Další články...

  • 1
  • 2

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311, 605 205 306
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Úřední hodiny

Pondělí
08 - 12, 13 - 17 hod.
Středa
08 - 12, 13 - 17 hod.

Partneři

Krkonoše - Svazek měst a obcíJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz