Knihovna regionální

Pokud máte zájem o regionální literaturu, tj. knihy, vztahující se k našemu kraji, ať už beletrii nebo naučné knihy - zadejte si v on-line katalogu v řádku Signatura svazku: REG. Objeví se seznam více než 100 knih, které nabízí naše knihovna k vypůjčení, ať už jsou to romány, poudačky, vzpomínky pamětníků nebo knihy o Krkonoších, zajímavostech a historii Libereckého kraje.

Nejnovějšími přírůstky je zakoupená výpravná kniha Petra Bergmanna Krkonoše na starých rytinách a litografiích nebo také dvě knihy, vydané Správou KRNAPu jako dárkové publikace a získané díky tipu naší čtenářky a pomoci zřizovatele.

Knihy s regionální tématikou, jsou doplňovány podle finančních možností knihovny, podle dostupnosti publikací a též formou darů - uvítáme každý dokument (nebo tip na něj) o historii i současnosti našeho města a širšího regionu. To, co chybí nejvíce a dlouhodobě, je kvalitní a reprezentativní publikace o našem městě.

Některé knihy jsou, vzhledem k jejich mimořádnosti, půjčovány po předložení OP a na zálohu (od 200,- výše) nebo je půjčujeme pouze prezenčně (k prohlédnutí v knihovně). Děkujeme za pochopení.

Kroniku města nemáme v městské knihovně k dispozici v žádné její podobě. S dotazy týkajícími se městské kroniky či možnosti nahlédnutí do ní, se obracejte na tajemnici a kronikářku města Bc. Martinu Šubrtovou.

Knihovna komiksová

Během dubna můžete v městské knihovně vidět výstavu Český komiks – historie a současnost.

Vystavená jsou knižní vydání tohoto literárního žánru z fondu naší knihovny, a to od nejstarších až po ty nové, převážně určené dětem - ale nejen jim a nejen těm nejmenším. I dospělí si mohou zavzpomínat na kreslené hrdiny, kteří mnohé z nás provázeli dětstvím, v časopisech vydávaných v 70. a 80. letech. V dospělém oddělení výstavu doplňují výpravné naučné publikace o českém (československém) komiksu, získané darem od MK ČR (Projekt Česká knihovna). V dětském oddělení jsou přidány také některé z mnoha příruček o základech kreslení, pro malé i větší zájemce. A také je tu kreslený rozhovor se známou autorkou Lucií Lomovou.
Jako první, se s historií a ukázkami našich i světových komiksů, seznámili letošní účastníci Noci s Andersenem, kterou pořádal rokytnický DDM. Všem je nyní jasné, že komiks, to není jenom legendární Čtyřlístek, ale také Anča a Pepík, Rychlé šípy, Barbánek, Tintin, Asterix nebo úplně nová Hilda... A sešitové komiksy jsou v knihovně též k vypůjčení, starší i nové.

Užitečné odkazy

... aneb Patálie s povinnou četbou

Opět se nedostává na všechny občasné čtenáře, žádající povinnou školní četbu. Tento problém vysvětluji v knihovně žákům, osobně i po telefonu rodičům a zde jsem se mu věnovala na začátku školního roku.

Nyní přidávám i pomoc v podobě odkazu: https://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/

Městská knihovna v Praze umožňuje stahování e-knih od mnoha autorů a především doporučenou školní četbu.  Je dostupné i bez registrace a jednoduché - vyzkoušela jsem to.

Nejžádanější knihy v roce 2016

Nejžádanější tituly pro dospělé:

Davouze – Dům v Bretani (12x) Hošková – Láskobraní. Keleová-Vasilková – Co to bude? Baarová – Útěky. Carr – Městečko Virgin River. Nesbo – Půlnoční slunce (10x)

Naučná lit.: Milostné pletky habsburské (Fellner) Stíhací esa Luftwaffe za druhé světové války (Kaplan)

Nejžádanější tituly pro děti:

Cass – Selekce. Brezina – Poklad posledního draka. Kinney – Deník malého poseroutky. Peroutková – Strašidelné prázdniny. Rowling – Harry Potter a kámen mudrců. Harry Potter a tajemná komnata. Groening – Simpsonovi: Komiksový úlet. Štíplová – Slavné příběhy Čtyřlístku + školní četba: Exupery - Malý princ (7x) Jirásek - Staré pověsti české (10x)

Nejžádanější titul regionální literatury: Drobečky z pobejtek (Pacholík)

Nejžádanější časopisy: Vlasta (112x), Chatař a chalupář (61x), Krkonoše a Jizerské hory(47x) + Simpsonovi (83x)

Nejžádanější knihy – novinky, vydané v roce 2016:

1. Keleová-Vasilková – Touhy
2. Pospíšilová – Pod hvězdou bláznů
3. McLain – Létala jsem za sluncem
4. Vondruška – Mrtvý posel
5. Hansen – Starý kraj
6. Haran – Opálová poušť
7. Link – Ctitel
8. Smith – Farma
9. Backman – Tady byla Britt-Marie
10. Bivald – Čtenáři z Broken Wheel

Další (a delší) seznamy žádaných titulů, jsou k nahlédnutí v městské knihovně.

Knihovna v číslech roku 2016

Knihovna v číslech roku 2016 (a ještě něco navíc)

Knihovna měla ve fondu k 31.12.2016 celkem 15.755 dokumentů (knihy a brožury) a nabízela k vypůjčení 13 titulů periodik nových a další archivované časopisy.
Zakoupeno bylo 412 nových knih a 215 bylo získáno darem
(472 knih pro dospělé, 155 pro děti). Vyřazeno: 817 zastaralých knih.
Registrovaných čtenářů je celkem 331, z toho děti do 15-ti let : 131
(ženy a dívky: 238 muži a chlapci : 93)
Návštěvy čtenářů: 2.781
Webové stránky : 1.919 návštěv
On-line katalog: 277 vstupů, celkem 1.604 dotazů (vyhledávání informací o titulech)
Výpůjčky celkem: 9.132 (nejvíce výpůjček v červnu: 1.165 a v září: 905)
Nejvíce se půjčuje beletrie pro dospělé (romány, příběhy): 6.513 a pro děti: 1.166
Rezervace knih : 149x
MVS (výpůjčky z jiných knihoven): 31 výpůjček, 8 knih půjčeno od nás jiné knihovně (Harrachov)

Další čísla a zajímavosti z naší knihovny:

Nejstarší registrovaná čtenářka: 87 let + nejmladší (čtenářka): 3 roky
Nejvíce vypůjčených knih za rok: 130 (dospělá čtenářka) 58 (čtenář) 58 (dětská čtenářka)
Nejčastěji využívané půjčovní hodiny: 13-14 (15)hod. v pondělí, úterý, čtvrtek + 12-13hod. ve středu a první povíkendové půjčovní hodiny v týdnu (pondělí 9-10hod.)
Nejpočetnější skupiny čtenářů podle věku: děti: 10,11 + 8, 9 let, dospělí: 40-49let + 60-69let
Čtenáři, dojíždějící z okolních obcí a měst: Paseky n.J. (11), Jablonec n.J. (4), Harrachov (2)
Nejvzdálenější registrovaná (aktivní) čtenářka: Německo (Postupim)
Nejvzdálenější místo, kam v uplynulých letech, cestovaly knihy se čtenáři z naší knihovny: Indonésie, Vietnam, Srí Lanka (a všechny se v pořádku vrátily) - další poskytnuté informace o cestování našich knih ráda zaznamenám :)

Knihovna v lednu + nabídka časopisů

Časopisy, které budou k zapůjčení v tomto roce:

Dekor, D-Test, Nové proměny bydlení, Bydlení, Chatař a chalupář, Interview, Vlasta (týdeník), Pravý domácí časopis. Psychologie dnes, Rozmarýna, Zahrádkář, Čtenář, Simpsonovi + regionální: Krkonoše a Jizerské hory, Rokytnický zpravodaj, Jizeran (Jablonec n.J.), Puls (Vrchlabí), Pasecké čtení (RZ a PČ archivujeme).

Časopisy se půjčují, tak jako knihy, na 1 měsíc.

Starší výtisky časopisů jsou (a budou) volně k rozebrání před knihovnou.

 

 

Knihovna užitečná a přátelská (nejen dětem)

Městská knihovna poskytuje, kromě jiného, také většinu z titulů doporučované školní četby a knih, potřebných k maturitě. Seznamy četby z místní ZŠ jsou nyní k dispozici přímo v knihovně - knihy také, ovšem v omezeném počtu výtisků (protože jsme městská, nikoli školní knihovna a některé tituly jsou žádané nejen žáky, ale i středoškoláky). Pokud jsou knihy právě vypůjčené, můžete si je rezervovat. A já velmi prosím o jejich brzké vracení.

V knihovně, v dětském koutku, je umístěna schránka na vzkazy, dotazy nebo návrhy na nové knihy. Samozřejmě nemusí (ale mohou) být podepsané a případné chybky odpouštím :) Všechny vzkazy pročítám a na dotazy ke knihám odpovídám písemně na místě, kde jsou také vyvěšovány zanechané obrázky od dětí. Za milé vzkazy (a obrázky) děkuji, ukládám si je a některé z nich uvádím pro radost ostatním:

"Je to super, že nemusíme knihy kupovat."

"Mám ráda knihovnu, mám ráda čtení."

"Mám ráda knihovnu, čtení je legrace."

"Děkuji. Knihy mě baví."

A já dodávám - mě taky, moc. Těším se na další nadšené i hledající čtenáře.

Knihovna okrasná

Přístup do městské knihovny, je od května ozdobený okrasnou zelení v nádobách. Rostlinkám se, díky péči a počasí daří a časem budou (doufejme) bujně porůstat zeď a tím celoročně oživovat toto veřejné místo. V nádobách jsou tyto rostliny: přísavník, břečťan, hortenzie řapíková, hosty, dlužichy, škornice, skalník, brslen a barvínek (další informace podám případným zájemcům v knihovně). Za pečlivé připravení nádob děkuji mužům z DSM (pod vedením p.Lukeše a p.Mrázka)a za odbornou pomoc a dodání rostlin, podle mých požadavků, děkuji paní M. Floriánové a firmě ing. J. Novotné. Snad se dílo podaří podle plánů a představ.
Před knihovnou z druhé (jižní ) strany, na místě po odstraněných jehličnanech, je letos založená a udržovaná keřová výsadba. Jsou to keře okrasné i užitečné, stejně jako zpěvní ptáci a hmyz, kteří se na nich vyskytují. Až keře povyrostou, poskytnou i trochu potřebného stínu a oživení prostoru. Komu není lhostejný vzhled okolí budov a chápe význam rozmanitých přírodních druhů, ten moji snahu ocení  - a také se potěší pohledem, nejen nyní, kdy se začíná listí zbarvovat. 

A uvnitř je městská knihovna také moc pěkná - přijďte a uvidíte sami.

 

Nejpilnější čtenáři a nejlepší čtenářská třída

Nejpilnější čtenáři městské knihovny (září 2015-červen 2016):

Hodnotila jsem nejen počet vypůjčených dětských knih, ale také to, jestli děti knihovnu navštěvovaly osobně a pravidelně, nedostávaly upomínky a mezi jejich výpůjčkami převažovaly knížky s příběhy.

Nejpilnější čtenářkou je Eliška Lutzová (73 vypůjčených knih)

1.třída: Karlová Eliška (23)

2.třída: Brožová Adéla (26), Pohořalá Lucie (25), Kalousková A., Kubíčková A., Langerová N., Šturma V., Javůrek A., Škoda F., Seidl T.

3.třída: Marková Hana (42), Hák Matěj (37), Šilhavý Jakub (23), Dumková N., Kučerová D., Malík J., Schober J.

4.třída: Lutzová Eliška (73), Sirůčková Karolína (36), Karlová Lucie (33), Houdková K., Pohořalá A., Hanout F., Kousal T., Langerová J., Majorová K.

Také mezi pokročilými a dospívajícími čtenáři se najdou tací, kteří si půjčovali jinou, nežli školní četbu a některým záliba ve čtení knih vydržela až do 9.třídy. Všichni, kteří rádi čtou si zaslouží pochvalu, ti nejlepší věcné odměny a ti další motivační drobnosti.
Odměny čtenářům poskytla Kavárna Pralinka (poukázky na zmrzlinu), Město Rokytnice (knihy) a keramička p. Eva Pohořalá (originální sovičky). Další drobné ceny jsou ze společnosti Rosteme s knihou (magnetické záložky, placky). Všem moc děkuji!

V soutěži tříd zvítězila třída 5.A p. uč. Kantové a odměna pro všechny byly kupóny na zmrzlinu, za které děkuji p. Hlaváčové z Kavárny Pralinka.

Podrobné výsledky jsou vyvěšené na obvyklých místech, u vchodu do knihovny a ve škole.

Další články...

  • 1
  • 2

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311, 605 205 306
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Úřední hodiny

Pondělí
08 - 12, 13 - 17 hod.
Středa
08 - 12, 13 - 17 hod.

Partneři

Krkonoše - Svazek měst a obcíJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz