Nejžádanější tituly 2017

Nejžádanějšími tituly beletrie pro dospělé byly humoristické knihy od českého autora Evžena Bočka: Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni. Stejně tak žádaná byla kniha Malý pražský erotikon od Partika Hartla.
Další žádané knihy (podle počtu výpůjček a rezervací) - romány:
Boučková – Život je nádherný. Jones - Dům u ústí řeky. Keleová-Vasilková – Touhy. Tokarczuk – Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Řeháčková – Hledám muže za účelem…(10x)
- naučná literatura:
Když sloni pláčou (Masson). Josef Koutecký (Sailerová). Slavné bitvy českých panovníků (Vondruška). Tajný život stromů (Wohlleben)+ Příběh labské boudy (Bartoš) – regionální literatura

Pořadí časopisů podle výpůjček:

1. Vlasta (124x)
2. Simpsonovi (106x)
3. Rozmarýna (64x)
4. D-Test (60x)
5. Pravý domácí časopis (53x)
6. Chatař a chalupář
7. Krkonoše a Jizerské hory
8. Nové proměny bydlení
9. Interview
10. Psychologie dnes

Nejžádanější tituly v dětském oddělení:
(věkové skupiny M/1-M/2-M/3)

M/1: Jelínková – Šimon a štěňátko Bára. Disney – Medvědí bratři (5x) Na vlásku. Pospíšilová – Detektivové a zloději kabelek. Rožnovská – Kubík Šikulík. Drijverová – Nezbedníci. Čtvrtek – O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi.
M/2: Hunter – Zákon smečky: Mrtvé město (6x). Dahl – Prevítovi. Kratochvíl – Puntíkáři.
Komiksy: Pearson – Hilda. Groening – Simpsonovi (Komiksový úlet. Nervy v kýblu bublin)
M/3: Cass – Dcera (5x). Chainani – Škola dobra a zla (fantasy pro dívky)

+ školní četba: Bezděková – Říkali mi Leni. Lindgren – Mio, můj Mio. Čapek – Devatero pohádek. Šrut - Lichožrouti

Nejpůjčovanějším loňským titulem celkově je Romeo a Julie (W.Shakespeare) - doporučená školní a maturitní četba (14x).

 

Knihovna adventní

V městské knihovně bude po celý adventní čas (a do vyčerpání zásob) nabídka knih zdarma. Jde o knihy darované ze soukromé knihovny, novější a v dobrém stavu, převážně detektivní romány, ale nejen ty. Knihy budou hned za dveřmi, k prohlédnutí v půjčovních hodinách a každé pondělí budou přidávány další. Přijďte si doplnit knihovnu nebo vybrat dárek a dejte knihám druhou šanci.

V knihovně je k vypůjčení každoroční nabídka časopisů s vánoční tématikou (recepty, výzdoba, dárečky…) a k prohlédnutí také netradiční knížkový adventní kalendář v dětském oddělení.

Připomeneme si 130. výročí narození Josefa Lady , českého malíře a ilustrátora mnoha knih, autora několika dětských a dvou autobiografických knížek. Mnohé z nás provázely dětstvím a čtenářskými začátky jeho leporela, kocour Mikeš nebo Nezbedné pohádky. A málokterý malíř je tak spjatý s českým venkovem a Vánocemi...

******************************************************************************************************************************************

Městská knihovna bude v prosinci otevřená do 21.12. a po vánočních svátcích bude otevřeno ještě ve středu 27.12. odpoledne.

V novém roce se uvidíme poprvé v úterý 2.1. 2018 a na prvního novoročního čtenáře nebo čtenářku, kteří přijdou do knihovny, čeká opět malá pozornost. Pro dětské i dospělé čtenáře tu budou přichystané další nové knihy.

Zvláštní odměnu mám připravenou také pro tu čtenářku (je jisté, že to bude opět žena), která si v tomto roce vypůjčila v městské knihovně nejvíce knih a stane se tak další čtenářkou roku.

Děkuji za přízeň a pozornost, kterou jste letos naší knihovně a knížkám věnovali.

Přeji Vám hezké a klidné vánoční svátky a těším se s Vámi na další čtenářský rok, bohatě naplněný příběhy a zážitky, nejen knižními.    S.V.

 

Knihovna očekávající

V městské knihovně jsou připraveny nové knihy na listopad.

Zajímá Vás, na jaké očekávané knihy se ještě můžete těšit do konce roku? Tak tady je alespoň pár tipů, které Vám udělají radost nebo možná pomohou při výběru dárku svým blízkým - těm, pro které je nejmilejším dárkem dobrá kniha:

Váňová, M. – Já hlupák
Keleová-Vasilková, T. – Přítelkyně
Klevisová, M. – Zmizela v mlze
Connelly, M. – Odvrácená strana konce
Grisham, J. – Píšťalka
Moriarty – Šílené výčitky (vyjde 16.11.)
Pospíšilová, J. – Malovaná pýcha (vyjde 1.12.)
Vondruška, V. - Husitská epopej VI. (vyjde 1.12.)

(Uvedené knihy jsou nebo budou v městské knihovně postupně připraveny k vypůjčení - ještě letos nebo v novém roce 2018).

A ještě několik nových soukromých objevů od knihovnice (zajímavé knihy různých žánrů, nasbírané během roku) :

Sweeney – Polštář
Charvát – Eskejp
Lanchester - Chceme to, co máte vy
Wells – Na konci samoty
Šlik – Tržiště
De Jong – Pole je tento svět
Barry – Randit můžeš až od čtyřiceti
Johansson – Kouzelníkův únik z reality
Drozda – Kosí hnízdo
Vrba - Prak
Ambjornsen - Pokrevní bratři
Rhodes – Zlato

+ z těch starších a mnohokrát prověřených, jen tak namátkou: Toulky s Charleym (Steinbeck), Jak se dělá chalupa (Nepil), Zpěv drozda (Tevis) a cokoli od sira Terryho Pratchetta, autora humoristické fantasy o Zeměploše (na toho není nikdy pozdě, naopak, čím je člověk starší, tím více si ho vychutnává - kdo četl, tak ví... ). Věřím, že i Vy máte nějaké letošní knižní zážitky, možná i díky knížkám od nás.

Více podrobností o zde uvedených (i mnoha jiných) knihách, najdete buď v našem katalogu nebo na webu Databáze.cz.

Knihovna (tak trochu) výtvarná

Milé čtenářky a čtenáři,

s nastávajícím podzimem Vás zvu do městské knihovny za novými knihami pro děti i dospělé. Nabídka novinek je opět velmi pestrá, přijďte se přesvědčit sami – a vezměte s sebou třeba ještě někoho dalšího.

Mezi novými tituly jsou i některé zajímavé knihy, související s výtvarným uměním (získané z grantového projektu Česká knihovna). Je to výpravná kniha Dobrodružný svět Zdeňka Buriana s průřezem jeho vynikající ilustrační tvorby (vzhledem k ceně knihy bude možné pouze prezenční půjčování v knihovně) nebo Deníky Ondřeje Sekory z pracovního tábora, také ilustrované a mnohé vypovídající a další životopisná, výtvarně pojatá kniha Zátopek. Další výtvarně zaměřené tituly najdete například mezi komiksy v dětském oddělení (Proč obrazy nepotřebují názvy, To bych zvládl taky), a ty zábavně poučí každého, kdo se nechá (vhodné též pro učitele výtvarné výchovy).

Přímo v knihovně se nyní můžete seznámit s několika ukázkami tvorby Evelíny Valáškové, studentky 2. ročníku SUPŠ v Jablonci nad Nisou (obor grafický design). Některé kresby a malby vytvořila jako samouk, ještě před přijetím na tuto školu, další v uplynulém roce, v prvním ročníku nebo ve volném čase. Doufám, že Vám tato dočasná výzdoba knihovny, zpříjemní čas strávený výběrem četby.

Také stále platí nabídka, že i Vaše dítě může mít v městské knihovně výstavu výrobků nebo obrázků, stačí se domluvit přímo s knihovnicí.

Nedostupnost katalogu

Omlouváme se za časté výpadky v dostupnosti on-line katalogu a pevné telefonní linky. Zřejmě dosluhuje technické zařízení internetového připojení, pokud to bude nutné, bude brzy opraveno.

Vyhodnocení nejlepších čtenářů – školní rok 2016/17

Nejpilnějším čtenářem je Jan Lutz (2.A), který knihovnu navštěvoval nejčastěji a sám si vypůjčil celkem 50 knih - dostal zmrzlinový kupón a knížku!

U všech čtenářů oceňuji nejen množství výpůjček, ale ještě více mě těší zájem, nadšení a vytrvalost a pochvalu má samozřejmě každý, kdo rád čte. Letos odměním  ještě tyto pilné čtenáře (řazeno dle tříd):  Karlová Eliška (2.), Pohořalá Lucie, Chmelíková Aneta, Brožová Adéla, Seidl Tomáš (3.), Hák Matěj, Málek Jakub,Večerníková Anna, Slavík Pavel (4.), Karlová Lucie, Lutzová Eliška, Sirůčková Karolína, Langerová Julie, Kousal Tomáš, Houdková Kristýna (5.), Chmelíková Štěpánka, Kopasová Kateřina, Pokorná Adéla, Růžičková Natálie (6.), Hanout Matouš, Hanč Daniel (9.) Odměny (kupóny na zmrzlinu a pro některé děti i kniha), čekají v městské knihovně a těm, kteří to nestihli do prázdnin, je předám při jejich další návštěvě v srpnu nebo v září!

Tak jako každý rok, vyhlašuji i letos nejlepší čtenářskou třídu – tentokrát je to třída 3.A paní učitelky Michaely Hnykové! Třeťáci vyhráli díky těm čtenářům (a byla jich většina třídy), kteří městskou knihovnu navštěvovali pravidelně a po celý rok, sami nebo s pomocí si vybírali to, co je baví a nebo to aspoň zkusili, nevzdávají se a cestu do knihovny dobře znají. Ti, kteří jsou přihlášení v městské knihovně, dostanou kupón na zmrzlinu a 4 nejpilnější také knížku. Umístění bylo letos těsné, dalšími výbornými čtenářskými třídami byly 4.A (tř. J.Pokorná) a 6.A (tř. P.Pokorná), a to je dobrá zpráva.

Také začínajícím čtenářům z první a druhé třídy, kteří jsou přihlášení v městské knihovně, patří malý knižní dárek (který dětem předaly třídní učitelky) a všem vzkazuji – čtěte dál, všelijaké knížky tu čekají a paní knihovnice se na vás těší !

Děkuji těm rodičům, prarodičům a učitelům, kteří děti ve čtení podporují a pomáhají jim povzbuzováním i vlastním příkladem na (někdy ne úplně jednoduché) cestě za čtenářskými zážitky.

Děkuji paní Romaně Hlaváčové
z Kavárny Pralinka za sponzorskou podporu čtenářství.

(Podrobné výsledky si můžete přečíst ve vitrínkách - před knihovnou a na chodbě u ředitelny. Podkladem pro hodnocení tříd byly statistiky městské knihovny a informace, dostupné na webu ZŠ).

Knihovna regionální

Pokud máte zájem o regionální literaturu, tj. knihy, vztahující se k našemu kraji, ať už beletrii nebo naučné knihy - zadejte si v on-line katalogu v řádku Signatura svazku: REG. Objeví se seznam více než 100 knih, které nabízí naše knihovna k vypůjčení, ať už jsou to romány, poudačky, vzpomínky pamětníků nebo knihy o Krkonoších, zajímavostech a historii Libereckého kraje.

Nejnovějšími přírůstky je zakoupená výpravná kniha Petra Bergmanna Krkonoše na starých rytinách a litografiích nebo také dvě knihy, vydané Správou KRNAPu jako dárkové publikace a získané díky tipu naší čtenářky a pomoci zřizovatele.

Knihy s regionální tématikou, jsou doplňovány podle finančních možností knihovny, podle dostupnosti publikací a též formou darů - uvítáme každý dokument (nebo tip na něj) o historii i současnosti našeho města a širšího regionu. To, co chybí nejvíce a dlouhodobě, je kvalitní a reprezentativní publikace o našem městě.

Některé knihy jsou, vzhledem k jejich mimořádnosti, půjčovány po předložení OP a na zálohu (od 200,- výše) nebo je půjčujeme pouze prezenčně (k prohlédnutí v knihovně). Děkujeme za pochopení.

Kroniku města nemáme v městské knihovně k dispozici v žádné její podobě. S dotazy týkajícími se městské kroniky či možnosti nahlédnutí do ní, se obracejte na tajemnici a kronikářku města Bc. Martinu Šubrtovou.

Knihovna komiksová

Během dubna můžete v městské knihovně vidět výstavu Český komiks – historie a současnost.

Vystavená jsou knižní vydání tohoto literárního žánru z fondu naší knihovny, a to od nejstarších až po ty nové, převážně určené dětem - ale nejen jim a nejen těm nejmenším. I dospělí si mohou zavzpomínat na kreslené hrdiny, kteří mnohé z nás provázeli dětstvím, v časopisech vydávaných v 70. a 80. letech. V dospělém oddělení výstavu doplňují výpravné naučné publikace o českém (československém) komiksu, získané darem od MK ČR (Projekt Česká knihovna). V dětském oddělení jsou přidány také některé z mnoha příruček o základech kreslení, pro malé i větší zájemce. A také je tu kreslený rozhovor se známou autorkou Lucií Lomovou.
Jako první, se s historií a ukázkami našich i světových komiksů, seznámili letošní účastníci Noci s Andersenem, kterou pořádal rokytnický DDM. Všem je nyní jasné, že komiks, to není jenom legendární Čtyřlístek, ale také Anča a Pepík, Rychlé šípy, Barbánek, Tintin, Asterix nebo úplně nová Hilda... A sešitové komiksy jsou v knihovně též k vypůjčení, starší i nové.

Užitečné odkazy

... aneb Patálie s povinnou četbou

Opět se nedostává na všechny občasné čtenáře, žádající povinnou školní četbu. Tento problém vysvětluji v knihovně žákům, osobně i po telefonu rodičům a zde jsem se mu věnovala na začátku školního roku.

Nyní přidávám i pomoc v podobě odkazu: https://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/

Městská knihovna v Praze umožňuje stahování e-knih od mnoha autorů a především doporučenou školní četbu.  Je dostupné i bez registrace a jednoduché - vyzkoušela jsem to.

Další články...

Kontakty

Město Rokytnice nad Jizerou

  • Horní Rokytnice 197
  • 512 44 Rokytnice nad Jizerou
  •  sekretar@mesto-rokytnice.cz
  •  481 549 311, 605 205 306
  • IČ: 00276057, DIČ: CZ00276057
  • ID datové schránky: htabfwg

Úřední hodiny

Pondělí
08 - 12, 13 - 17 hod.
Středa
08 - 12, 13 - 17 hod.

Partneři

Krkonoše - Svazek měst a obcíJilemnicko - svazek obcíMAS „Přijďte pobejt" o. s.Vodohospodářské sdružení TurnovSpolek pro rozvoj cestovního ruchu v Rokytnici nad JizerouEuroregion NISAwww.rokytnice comDatové centrum sociálních služebPortál veřejné správyLiberecký krajSdružení obcí Libereckého krajeSvaz měst a obcí České republikySkiregion.cz