• Díky dotacím z Libereckého kraje se i v roce 2017 zlepší vybavení JSDH města Rokytnice nad Jizerou

Zpřístupnění veže radnice turistům

MMRProjekt „Zpřístupnění věže radnice turistům“, který byl zahájen v minulém roce, byl spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech, konkrétně z podprogramu Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu.

Tyto finanční prostředky byly použity na zpřístupnění radniční věže turistům (stavební úpravy), na modernizaci věžních hodin a také na propagaci celé akce a projektu.

Stavební práce pro samotné zpřístupnění věže prováděla stavební firma PRIMA spol. s r.o.. Celkové zpřístupnění věže radnice obnášelo úpravu posledních tří schodišťových ramen z důvodu malého prostoru ve věži, kde byly původně umístěny věžní hodiny. Tato původní schodišťová ramena byla nahrazena čtyřmi novými schodišťovými rameny i s podestami. Ve stávajícím půdním prostoru byla vytvořena přístupová lávka, která umožňuje vstup do věžních prostor radnice. Dále bylo nově vybudováno vnitřní osvětlení, včetně nouzového požárního osvětlení a celý prostor schodiště byl osazen novým ocelo-dřevěným zábradlím. Součástí stavebních prací byla příprava staveniště, bourací práce, provedení nové dřevěné nosné konstrukce ve věži, nové elektro rozvody, repas dveří a oken, a také provedení omítek a maleb. Na konci všech stavebních prací byly provedeny veškeré předepsané provozní zkoušky.

Modernizace věžních hodin spočívala ve zhotovení a montáži nového elektronického hodinového a odbíjecího stroje, v opravě ciferníků a rafií, dále pak ve vyčištění původního hodinového stroje, který byl následně zakonzervován a uložen do uzavřené průhledné skříně v prostorách schodiště věže. Veškeré práce na modernizaci věžních hodin uskutečnil pan Ivan Šmerda.

Poslední částí projektu byla propagace akce, kterou tvoří letáky, billboardy a propagační video, lákající turisty na novou turistickou atrakci v Rokytnici nad Jizerou. Letáky, které vytvořila společnost SURA s.r.o., jsou navrženy jako třídílná skládačka a jsou k dispozici zdarma v Městském informačním centru. Dalšími propagačními materiály, které jsou vyrobené od stejné společnosti, jsou dva kusy billboardů, které se nacházejí v Dolní Rokytnici – „U Kroupů“ a na parkovišti nad „Sběrným dvorem“. Podklady pro propagační video shromažďoval po celý rok pan Jan Dolejší, který je následně zpracoval a vytvořil dvouminutový videospot pro prezentaci projektu na webu a sociálních sítích. Odkaz na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=LuQXSIsiO_Q .

Celkové náklady projektu jsou 1 626 524,- Kč. Z Ministerstva pro místní rozvoj ČR byla poskytnuta dotace ve výši 50% z celkových nákladů na zpřístupnění věže radnice turistům.