• Projekt „Doplnění osobních ochranných prostředků“ pro JSDH Rokytnice nad Jizerou

Zahájení stavebních prací stavby s názvem Zvýšení bezpečnosti podél silnice 2/294

logo IROP

Na začátku června 2018 byly zahájeny stavební práce na akci s názvem „Zvýšení bezpečnosti podél silnice 2/294 v Rokytnici nad Jizerou“. Jedná se o vybudování 7 nových přechodů pro chodce na hlavní silnici a úpravy přilehlých chodníků v úseku mezi Horním a Dolním náměstím. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu a zklidnění dopravy podél hlavní silnice.

V současné době jsou v tomto úseku pouze 3 přechody pro chodce (před ZŠ, u lékárny, u zastávky autobusu u Koreje). Nově budou vybudovány tyto přechody:

1. mezi novinovým stánkem a hotelem Krakonoš na Dolním náměstí
  2. mezi bývalou jídelnou Rotextile a pěšinkou na náměstí kolem Skisportu (tato pěšinka se letos bude také upravovat)
  3. mezi Domem dětí a mládeže a sportovní halou TJ Spartak
  4. mezi zastávkami autobusu před zdravotním střediskem (u A-klubu)
  5. přes silnici vedoucí do skiareálu mezi bývalou betonárkou a Medical centrem.
    Na pravé straně silnice ve směru jízdy na Horní náměstí bude od Medical centra k samoobsluze Enapo vybudován nový chodník.
  6. mezi Medical centrem a novým chodníkem na protější straně silnice
  7. mezi dětským hřištěm před Rafandou a chodníkem na Horním náměstí

Současně s vybudováním přechodů pro chodce dojde i k dílčím úpravám přilehlých částí chodníků. Všechny přechody musí být dle současných norem dlouhé max. 7,0 m, což znamená, že bude v těchto místech zúžena silnice oproti současnému stavu, někde doopravdy významně (např. u A-klubu). Toto opatření se určitě nebude líbit řidičům, kteří jsou zvyklí využívat celou šířku silnice, často i s porušením rychlostního limitu. Věříme ale, že pro všechny slušné řidiče, a především pro chodce, bude tento projekt výrazným přínosem v oblasti bezpečnosti a s novými přechody se všichni brzy naučí žít.

Příprava na vybudování nových přechodů pro chodce na hlavní silnici začala již před 10 lety. Vzhledem k tomu, že se jedná o průjezdní úsek silnice 2. třídy, v jejímž okolí jsou stovky soukromých pozemků, byla jednání i samotný proces povolování stavby poměrně zdlouhavá, především ve fázi územního rozhodnutí.

Stavební povolení na stavbu přechodů bylo získáno v červenci 2017. V zimě 2017 - 2018 bylo zažádáno o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, která byla městu Rokytnice nad Jizerou přiznána. V březnu 2018 bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby, ve kterém předložila nejvýhodnější nabídku společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Celková cena stavby je 5 777 977,32 Kč včetně DPH. Výše dotace činí 5 504 519,84 vč. DPH.

Předpokládané datum dokončení všech stavebních prací a uvedení stavby do provozu se předpokládá na konci září 2018. Tímto bychom se chtěli omluvit za vzniklé komplikace a omezení provozu při stavbě, ale věříme, že tento projekt přinese zvýšení bezpečnosti nejen chodcům, ale všem účastníkům silničního provozu.

Situační výkresy jednotlivých přechodů a úprav chodníků si lze prohlédnout na webu města v sekci „Plánované a realizované projekty".

Přechody pro chodce od Dolního náměstí směrem na křižovatku u Kroupů, společně s vybudováním nových a opravami stávajících chodníků, budou součástí velké investiční akce Libereckého kraje, která se plánuje v letech 2019 - 2022. Tato investiční akce bude zahrnovat kompletní obnovu hlavní silnice, rekonstrukci mostů, opěrných zdí, odvodnění atd.