Oprava kamenného křížku ve Františkově

logo LKMěsto Rokytnice nad Jizerou realizovalo projekt s názvem: „Oprava kamenného křížku ve Františkově“. Tento projekt byl podpořen z rozpočtu Libereckého kraje z Dotačního fondu Libereckého kraje v rámci oblasti podpory č. 8 Životní prostředí a zemědělství, v rámci programu podpory č. 8. 2 Podpora ochrany přírody a krajiny.

Oprava kamenného křížku spočívala v kompletním očistění křížku od mechů, lišejníků a veškerých povrchových nečistot, v odstranění dožívajících tmelů z předchozích restaurátorských zásahů, ve zpevnění zkorodovaných partiích a sanace zbytků reliéfů včetně injektáže, v dotmelení chybějící profilace a voluty umělým kamenem, ve zhotovení a upevnění nerez armatury, v hydrofobní a biocidní konzervaci povrchů, v lokální lazurní barevné retuši tmelů a v antikorozním ošetření lucerny. Dále pak v očištění, vyspárování, vytmelení a v konzervaci schodů.

Na opravu kamenného křížku ve Františkově poskytl Dotační fond Libereckého kraje dotaci ve výši 21 010,96,- Kč, což činí 48,08 % z celkových nákladů na opravu křížku. Celkové náklady projektu pak činí 43 700,- Kč.