• Videozáznam z jednání zastupitelstva z 7. 12. 2016

Mimořádný dotační úspěch VHS Turnov – evropské peníze prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, 42. + 43.výzva

Vodohospodářské sdruženi Turnov je opět velmi úspěšné při získávání evropských dotací. Z Operačního programu Životní prostředí získalo příslib čtyř dotací v celkové výši 82 mil. Kč. Za ně bychom měli v letech 2018 a 2019 intenzifikovat úpravnu pitné vody v Turnově – Nudvojovicích, odstranit zbytky manganu z vodovodní sítě Turnovska, postavit vodovod do osady Vilémov v Rokytnici nad Jizerou a novou kanalizaci v osadě Dolní Štěpanice na Benecku.

Svět vodohospodářských dotací má svá specifická pravidla, která VHS umí dlouhodobě naplňovat. Musíte se projekčně začít připravovat mnoho let dopředu, protože například jen získání stavebního povolení při velkých akcích je stále komplikovanější. Musíte mít připravenou další stejně velkou kupičku peněz, protože většinou obdržíte dotaci pouze mezi 50 a 60 % potřebné částky na celou investici. Náš podíl získáváme z vodného a stočného a pomáhají nám i naše města, obce, nebo stále častěji Liberecký kraj.  Neméně důležité pak je, že se musíte umět pohybovat v dotačním prostředí, v němž stát přes všechny sliby stále nezjednodušuje administrativu spojenou s podáváním žádostí a následného čerpání peněz.

Na dotační svět se dá pohlížet z mnoha stran. Jedni říkají, že dotace a následné kontroly jsou zlo, které pokřivuje přirozené finanční prostředí, druzí jsou stálými negativními informacemi živeni zprávami o dotačních podvodech, až si myslí, že to tak je všude. Další hlasy silně kritizují, že díky nutnému spolufinancování musí VHS Turnov stále navyšovat cenu vodného a stočného. Objektivní zásadní obtíž je pak ale v tom, že je evropských peněz o polovinu méně než v posledních letech. A také to, že se už nikdy nebude opakovat půl miliardová dotace na akci Čistá Jizera v letech 2009–2011. Ta řešila zejména rekonstrukci existujícího vodohospodářského majetku ve městech a plně tak využila jediné termínové šance, kterou jsme dostali. Aktuálně končící evropské peníze dotují už jen pořízení zcela nových investic, akce s mimořádným vlivem na zlepšení životního prostředí, nebo opatření proti suchu a povodním.  O standardní obnově existujícího majetku nám z Prahy i Bruselu říkají – pomožte si sami a navyšte si cenu svoji vodného a stočného.  To je případ potřebné rekonstrukce dožilých částí tří čistíren odpadních vod v Turnově, Semilech a v Rokytnici nad Jizerou. Dříve by na to Evropa přidala, dnes nám zbyl jen Liberecký kraj, kterého aktuálně prosíme o finanční pomoc.

Starostové obcí a měst sdružených do VHS Turnov však mají dlouhodobě jasný cíl – vyčerpat co nejvíc dotací a jen na ty zcela nejpotřebnější akce. Nikdy nebudeme mít totiž tolik vlastních peněz, abychom zaplatili obnovu dožívajícího majetku na celém našem území a jen pár nejdůležitějších a dlouhodobě plánovaných nových investic. Proto jsou dotační peníze jedním z hlavních cílů VHS, a proto potřebujeme být úspěšní.  A nakonec uvedeme jen jedno porovnání - 4 dotační šance nyní nezískal žádný obdobně velký vlastník v České republice.

Ing. Milan Hejduk, Předseda Rady sdružení VHS Turnov

V Turnově dne 11. července 2017