• Pracovní nabídka Městského úřadu Jilemnice

Jednotka sboru dobrovolných hasičů se zapojila do projektu "AED pro Liberecký kraj"

V pondělí 6.3. převzal starosta města spolu s velitelem naší jednotky nový automatický externí defibrilátor (AED). Do vybavení naší jednotky byl tento přístroj zapůjčen Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje v rámci projektu „AED pro Liberecký kraj“. Díky tomuto projektu bylo po kraji rozmístěno mezi profesionální i dobrovolné jednotky hasičů a policisty 36 defibrilátorů. Jeho cílem je zajistit pomoc pacientům s náhlou zástavou oběhu v případě, že se k nim složky IZS vybavené AED dostanou rychleji než posádky záchranné služby. Tento život zachraňující přístroj, nezbytný pro obnovu srdeční akce, se tak dostane k pacientovi o několik cenných minut dříve. Pro člověka s náhlou zástavou oběhu se tak zvýší šance na přežití, a to i přežití bez viditelných následků, o přibližně 10 %.

Všichni, kdo jsou do projektu zapojeni, prochází v současné době důkladným školením. Vedou je lektoři z řad záchranářů ZZS LK. Hasiči i policisté se během školení seznámí se základními teoretickými poznatky o resuscitaci (tedy oživování) dospělého i dítěte, s používáním přístroje AED a v neposlední řadě si každý prakticky vyzkouší provádění resuscitace. Po proškolení jsou tyto složky zakomponovány do operačního programu ZZS a až od té chvíle jsou o výpomoc žádáni.

Článek ZZS LK: https://www.zzslk.cz/rychlejsi-pomoc-obcanum-libereckeho-kraje-diky-projektu-aed-pro-liberecky-kraj

Článek HZS LK: http://www.hzslk.cz/55.5373-hasici-se-zapojili-do-projektu-aed-pro-liberecky-kraj.html