• Město
  • Zdravé město a MA 21

Spolu pro Rokytnici - zpráva o průběhu akce, další kroky a poděkování

V úterý 11. dubna 2017 proběhla historicky první interaktivní diskuze „Spolu pro Rokytnici“ o rozvoji našeho města jako příjemného místa pro rodinu, bydlení, práci, sport a odpočinek. Sešli jsme v hojném počtu, celkem nás bylo 98, všichni jsme měli zájem společně najít „Desatero výzev pro Rokytnici“. Setkání začalo v 17:00 ve školní jídelně.

„Spolu pro Rokytnici“ zahájil náš pan starosta pan Ing. Petr Matyáš, který všechny účastníky akce přivítal. Poté předal slovo koordinátorce Projektu Zdravé město a místní Agendy 21 Věře Rohlíkové, která též přivítala všechny účastníky a představila jednotlivá témata diskuze. Diskuze probíhala u jednotlivých stolů na tyto témata: A. Ekonomika a cestovní ruch, B. Školství a kultura, C. Infrastruktura a veřejná správa, D. Životní prostředí, E. Sociální a zdravotní služby. Speciálním stolem byl stůl pro děti a mládež „Stůl Mladých“, u kterého se mohli naše děti vyjádřit k jakékoliv oblasti udržitelného rozvoje. Stůl byl určen právě jim, bez zásahu dospělých. Dále koordinátorka představila jednotlivé garanty výše zmiňovaných oblastí. Poté představila zástupce Národní sítě Zdravých měst ČR, pana ředitele Ing. Petra Švece a pana předsedu Mgr. Petra Hermanna. Následně bylo předáno slovo panu řediteli Národní sítě Zdravých měst ČR, který nám vysvětlil a pomohl s odbornou stránkou našeho setkání. Následně probíhala diskuze. U jednotlivých stolů vznikaly náměty pro „Desatero výzev pro Rokytnici“ a to za vzájemné spolupráce všech zúčastněných a odborných garantů, kteří vedli odbornou stránku diskuze a pomáhali všem účastníkům správně naformulovat výzvy. Správně naformulované výzvy byly po skončení diskuze předneseny odbornými garanty všem účastníkům. Zvolené výzvy se zapisovaly na „hlasovací tabule“. Pro každou oblast byly vybrány dvě výzvy a u vícero stolů se nám objevoval nešvar „Koupaliště“ a „Jídelna“. Právě z tohoto důvodu byly tyto nešvary speciálně zařazeny do hlasování bez určení oblasti. Odhalili jsme celkem 14 výzev, o kterých se následně hlasovalo. Každý účastník měl dva hlasy a mohl je dát, jakékoliv výzvě a to bez ohledu na to, u kterého stolu diskutoval. Po hlasování probíhalo sčítání hlasů, během kterého si všichni účastníci mohli zahrát doplňovačku. Jednotlivé otázky se týkaly našeho města. Po vyplnění doplňovačky mohli účastníci doplňovačku odevzdat do celkového slosování o tři ceny, které předával pan starosta. Po doplňovačce následovalo vyhlášení „Desatera výzev pro Rokytnici“, které jsme si sami zvolili. Hlasování o jednotlivých výzvách, finální podobu našeho desatera, přehled všech výzev a hlasovací archy si můžete prohlédnout zde.

Po Velikonocích nás čeká ověření našeho desatera veřejnou anketou. Anketní lístek bude k dispozici na webu města, dostanete jej i do schránek. S podrobnějšími informacemi budete ještě seznámeni. Výstupy z této ankety půjdou k projednání na radu města a následně výsledky poputují na jednání zastupitelstva města.

Všem zúčastněným patří obrovské díky. Za to, že jste přišli, zapojili se do diskuze a řekli všem garantům svůj názor. Děkujeme i za příjemnou atmosféru. Byli jste jedineční.

Na závěr musíme dodat, že tímto to nekončí, ba právě naopak začíná. Doufáme, že letošní setkání „Spolu pro Rokytnici“ bylo prvním setkání z mnoha dalších.